Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu prenatal si postnatal

Buna ziua!

de la 1 martie urmeaza sa intru in concediu prenatal. cum se calculeaza? 85% di venitul net sau 85% din veniturile bute pe ultimele 6 luni impartit la nr de zile lucratoare inmultit cu nr de zile din luna martie? si din ce rezulta se calculeaza 85%. salariul meu brut este de 2300 in ultimele 6 luni. ma poate ajuta cineva?

va multumesc
1. Procentul de 85% se aplica asupra bazei de calcul determinata ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţara.
2. Se face o medie zilnica iar aceasta se inmulteste in fiecare luna cu numarul de zile lucratoare.