Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Auditor public intern
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Auditor public intern

Daca o persoana are Facultatea de Contabilitate si Master in Auditul Institutiilor Publice dar nu are vechime poate ocupa postul de auditor public intern intr-o primarie?
Eu stiu ca trebuie sa ai o vechime de 2 ani de studii superioare ,nu neaparat in domeniul de audit.Deci raspunsul este da poate.
Din ce am citit eu colega spunea ca persoana nu are vechime in munca, ci doar facultate si master.
Aveti dreptate! Daca nu a lucrat niciodata,trebuie sa citeasca in anunt conditiile in care este scos postul la concurs.Se pot cere conditii de vechime de la 6 luni la 2 ani sau nu.Depinde de institutie.
Si eu va spun ca daca este functie publica, nu o poate ocupa decat daca are minim un an vechime in specialitate...pentru functia publica de auditor nu este prevazut gradul debutant (vezi Aneza I la legea 284/2010), iar daca este post contractual doar cu o vechime minima de 6 luni in specialitatea studiilor (tot asa, pentru postul contractual de auditor nu este prevazut de legea 284/2010 gradul debutant).