Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

o mica intrebare.daca vand jumatate din terenul pe care il detin ce se intampla cu titlul de propritate?mentionez ca doresc sa raman proprietar pe jumatate din teren.
multumesc anticipat!
ca sa vindeti jumatate din teren trebuie sa il dezmembrati, si apoi sa il intabulati dezmembrat.
In urma vanzarii,notarul va intocmi acte de propietate atat pentru cumparator,cat si pentru dvs.,potrivit legii.
Pai ramaneti proprietar pe jumatatea dvoastra! trebuie sa stabiliti in momentul vanzarii cum doriti sa faceti vanzarea adica sa fiti coindivizar cu noul poprietar sau vreti sa ii vindeti o bucata anume. Pentru a doua varianta trebuie sa parcelati terenul si sa-l intabulati ca atare si abia apoi sa-l vindeti.
Titlul pe care il aveti ramane valabil, doar ca va fi ajustat de drept prin noul contract de vanzare-cumparare.
doresc sa pastrez jumatatea de teren pe care este construita casa si anexele.stiu ca trebuie intabulata fiecare bucata de teren in parte.ma intereseaza daca o sa platesc un nou titlu de proprietate sau doar in modific pe cel vechi.