Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... vanzare firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

vanzare firma

Buna ziua,
o firma care detine un teren intravilan ar vrea sa o cumpere o persoana straina(fizica sau juridica, in functie de cum este mai simplu si mai putin costisitor).Intrebarea este care este calea cea mai simpla si mai putin costisitoare.
Multumesc!
Vrea sa cumpere firma sau numai terenul?
Daca vrea firma, trebuie contract de cesiune parti sociale, hotarare AGA, act constitutiv modificat, depuse la ORC si publicate la M.Of.
Trebuie sa tineti cont ca :
- O persoana fizica sau o persoana juridica nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate cu raspundere limitata.
- O societate cu raspundere limitata nu poate avea ca asociat unic o alta societate cu raspundere limitata, alcatuita dintr-o singura persoana.

Imi cer scuze pentru neclaritate.Ideea este ca persoana straina vrea sa cumpere terenul si vrem sa gasim calea cea mai putin costisitoare pentru noi(ma refer la taxe, impozite).
Multumesc anticipat!