avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

1.am depus dosarul de pensie in 28 august 2010 cu datele:
*32 ani servici
*55 ani varsta(F)
*adeverinta de grupa de munca gr I, (75%) pentru perioada septembrie 1978-septembrie.1999

Mentiune:adeverinta este emisa de institutia unde am lucrat si care stie conditiile "concrete"de munca cf pct 6 din ordinul 50/1990

2.Casa de pensii a respins dosarul pe motiv:Activitatea prestata nu se incadreaza in grupa I cf ord 50/1990

3.Intrebare:Are dreptul Casa de Pensii sa nu ia in considerare un act emis de o institutie?
Dece nu cere date suplimentare inainte de a desconsidera un act?
CE POT FACE LEGAL PENTRU A OBTINE DREPTUL DE PENSIONARE?

4Completare:Decizia de respingere este din 2.12.2010.La cererea mea la registratura de a ridica personal decizia (nu locuiesc la adresa din ci)mi se cerea sa astept acasa decizia fara sa mi se comunice raspunsul.La insistentele mele repetate urmate de o cerere,, in scris de a obtine din ghiseu Decizia am reusit sa o obtin in 17.februarie 2011

Mii de multumiri pentru un rasuns inainte de 10 februarie cand sunt programata in audienta la directorul Casei de Pensii
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:03, 27 Februarie 2011
doinamn a scris:
Are dreptul Casa de Pensii sa nu ia in considerare un act emis de o institutie?

Nu are dreptul sa cenzureze adeverintele care atesta incadrarea in grupa de munca, nu exista prevedere legala care sa-i permita sa procedeze asa.

doinamn a scris:
Dece nu cere date suplimentare inainte de a desconsidera un act?

Nu stiu, asta il intrebati pe directorul casei de pensii.

doinamn a scris:
CE POT FACE LEGAL PENTRU A OBTINE DREPTUL DE PENSIONARE?

Trebuie sa-i dati in judecata. Daca decizia este emisa in 2 decembrie 2010, solicitati anularea ei direct tribunalului, in termen de 45 de zile de la comunicare (nu de la emitere!)

doinamn a scris:
Mii de multumiri pentru un rasuns inainte de 10 februarie cand sunt programata in audienta la directorul Casei de Pensii

A trecut 10 februarie. :) Succes, presupun ca audienta este in 10 martie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa a ii de munca elena_1234 elena_1234 Tatal meu este pensionar, in varsta de 75 de ani. Anul trecut a obtinut de la un loc de munca o adeverinta pt incadrarea in grupa a II a de munca pentru o ... (vezi toată discuția)
Vechime grupa a ii-a nerecunoscuta de casa locala de pensii hacman hacman Buna ziua, Of mai am o problema la care va rog sa-mi dati si mie un sfat. Eu nu mai inteleg nimic. Sotul meu a lucrat in perioada 01.10.1985-31.12.1994 pe ... (vezi toată discuția)
Emitere decizie pensie invaliditate agata61 agata61 in data de 01.07.2016 sotul meu a depus dosarul pentru pensie invaliditate grad II la Casa Judeteana de Pensii Caras-Severin. Nici pana la acesta data nu a ... (vezi toată discuția)