Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu am caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu am caldura

Desi nu mi se incalzeste decat caloriferul din bucatarie(coloana separata) si celelalte doar ca nu ingheata(ap 2 cam) platesc caldura ca si cei care stau cu geamurile deschise de caldura. Ce este de facut? Multumesc
Puteti lua legatura cu comitetul executiv al asociatiei dvs. si sa obtineti macar acordul asociatiei pentru a se interveni asupra instalatiei pline. Este necesara o spalare a caloriferelor care implica demontarea acestora de pe pozitie.Daca incepe-ti o astfel de operatiune bine ar fi sa va montati cate un robinet pe tur si pe retur la fiecare calorifer din casa.Daca tot incepe-ti lucrarea ar fi bine sa va montati si robinet de aerisire la fiecare calorifer.Daca va montati cei doi robineti pe tur si retur va sfatuiesc ca la inceputul sezonului de incalzire sa ii inchideti a.i. la umplerea instalatiei sa evitati ca toata mizeria de pe coloane sa va infunde dvs. caloriferele.Succes.
Este anevoioasa si de regula nu accepta regia ,interventie asupra instalatiei,cand exista agent termic,daca nu este caz de forta majora,mai ales ca o interventie directa asupra caloriferelor ,implica suportarea contravalorii agentului termic care eventual prin golirea instalatiei se pierde
Pentru a preintampina in viitor astfel de situatii neplacute,puteti solicita presedintelui de asociatie a se avea in vedere,a se discuta in cadrul adunarii generale,posibilitatea montarii de vane pe fiecare tronson in parte,astfel incat ,sa fie posibile remedieri in perioada cand instalatia este cu agent termjic,o eventuala interventie sa nu necesite golirea intregii instalatii
Treaba cu vane noi nu este cam piparata?. Oricum, proprietarul plateste degeaba un serviciu de care nu beneficiaza si se afla intr-o urgenta.Daca ia legatura cu 2 baieti instalatori totul se rezolva in cateva ore a.i. banii dati degeaba pe caldura ii foloseste pentru lucrare.Simplu si rapid.Asociatia pana intelege despre ce este vorba, pana se decide, vine primavara.=D>