Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontarea cheltuielilor pt membrii ONG
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontarea cheltuielilor pt membrii ONG

Conduc un ONG. Doresc sa stiu daca pot sa decontez cheltuielile de transport, cheltuielile de cazare si cheltuielile de masa ..pentru membrii Asociatiei.
Care este procedura de decontare? si care sunt cuantumurile pentru fiecare cheltuiala mentionata?
Se poate acorda diurna? (cum se deconteaza?)
Se poate face plata in avans a cheltuielilor?
Membrii asociatiei vor participa la un festival. Membrii asociatiei nu au calitatea de angajat si nu au fost semnate contracte de voluntariat.
Diurna si cazarea se pot deconta numai pntru personalul angajat:

Indemnizatie zilnica ce se acorda, in conditiile legii, persoanei incadrate care se deplaseaza in alta localitate pentru indeplinirea unor sarcini de serviciu.

In ceea ce priveste transportul, se pastreaza prevederile OUG care limita aceste drepturi la:

Sumele cheltuite de firme pentru masinile folosite la transportul de persoane, cu maximum noua locuri, nu vor fi considerate nici anul viitor drept cheltuieli deductibile, deoarece Guvernul va extinde pana la sfarsitul anului 2011 valabilitatea acestei prevederi, introduse in aprilie anul trecut.

Perioada de limitare a deductibilitatii cheltuielilor privind combustibilul va fi prelungita pana la 31 decembrie 2011 printr-o ordonanta de modificare a Codului Fiscal.

"In perioada 1 ianuarie 2011-31 decembrie 2011 inclusiv, nu sunt cheltuieli deductibile cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, aflate in proprietatea sau in folosinta contribuabilului", se arata in document.

De la aceasta restrictie vor fi in continuare exceptate vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv taxi, pentru inchirierea catre alte persoane, pentru instruirea de catre scolile de soferi, pentru reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, masinile utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca.

In perioada 1 mai 2009-31 decembrie 2010, cheltuielile de combustibil pentru vehiculele rutiere motorizate destinate exclusiv transportului rutier de persoane au reprezentat cheltuieli nedeductibile la determinarea impozitului pe profit.
ContSters167247, utilizator