Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general magazin cu amanuntul-incasari cu cardul de la clienti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

magazin cu amanuntul-incasari cu cardul de la clienti

Ce trebuie sa faca o firma cu profil de comert cu amanuntul - produse alimentare pentru a-si putea incasa clientii care doresc sa achite cu cardul ?
Mergeti la o banca cu care lucrati si solicitati POS. Ve-ti avea niste comisioane pe care trebuie sa le suportati. Banca va va transfera banii in contul curent. Totodata casele de marcat se seteaza pentru incasari pe card asa ca ve-ti putea sa incasati ori pe cash ori pe card iar la sfarsitul zilei Z-ul va va arata cat s-a incasat cash cat card.
Din experienta v-as recomnda sa mergeti la mai multe banci deoarece comisioanele difera foarte mult.