Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Colet retinut de politie(de la firma de curier)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Colet retinut de politie(de la firma de curier)

In data de 14 luna aceasta am trimis un colet in alt oras unei persoane intalnite pe okazii.ro (un telefon cu valoare de 500euro) printr-o firma de curierat cu ramburs. A 2a zi , destinatarul m-a sunat si mi-a zis ca vrea sa ii trimit o copie dupa foaia de trimitere(de la curierat) si o copie a buletinului meu(avand experiente cu fancourierul, stiam ca asa ceva se cere-dar de firma de curier nu de destinatar) .... mi-a spus ca altfel nu il ridica ..pt ca vrea sa aibe o garantie ca telefonul nu este furat. Am zis OK si i-am trimis pe email, o copie dupa buletinul meu si dupa foaia de la curier. A 3a zi am primit un telefon de la firma de curierat pt confirmarea RENUNTARII LA RAMBURS...am spus NU !!! ei au spus ``pai am primit o cerere in acest sens pe email, care contine buletinul si foaia de expeidere``.... am spus ``NU AM TRIMIS ASA CEVA , dece sa renunt la ramburs???`` Au spus ok , 4 zile nu mi-a raspuns deloc la telefon cei de la curier sau imi ziceau ca o sa il trimita inapoi...... In a 5a zi m-a sunat cineva din firma si mi-a zis ca coletul este la Politie pt ca ei au facut atunci plangere si a venit un comisar si le-a luat declaratii agentului si destinatarului (care venise sa ridice coletul fara sa plateasca nimic!) ..... Mi-au mai spus ca acest pachet a fost ridicat cu PV de predare/primire...si de atunci numai stiu nimic. Nimeni de la politie nu m-a contactat , cei de la firma de curierat imi spun ca problema numai tine de ei.

Destinatarul era cunoscut de aceasta firma, pt ca acum cateva luni, mai ridicase un colet tot prin aceasta metoda si atunci nu au avut ce sa ii faca.

Eu personal detin acte de provenieta asupra acestui telefon (tot cumparat si platit prin alta firma de curier acum ceva timp).

Ce pot face in acest caz? Eu sunt in alta localitate.

Pot fii acuzat de ceva?

Pot ajunge sa ma judec in instanta , procese etc .... ? pt ca daca ar fii asa , sincer mai bine ma las pagubas.....

O cerere primita pe email , cu datele mele , fara semnatura mea data pe nimic , poate fii legala? E cam suspect ce fac cei de la curier. Nu era normal sa ma sune sa imi spuna: ``mergeti va rog si faceti o cerere in SCRIS la sediul nostru in care doriti renuntarea la ramburs``. pt ca nu exista NICAIERI ceva alb pe negru din care sa rezulte renuntarea la ramburs.

Astept un raspuns. Multumesc
darkynok, utilizator
Faceti-le plangere la O.P.C. ,cereti-le sa va inmaneze actele in baza carora ati renuntat la ramburs.Ceea ce s-a intamplat suna a inselaciune ,nu stiu de ce dar cred ca nici cei de la curierat nu sunt albi ca neaua.
Dar coletul este retinut la politie... Astazi cei de la curierat mi-au trimis un PV. Chiar daca le fac plangere la OPC nu cred ca rezolv nimic.
Contactati organele de politie de pe raza judetului in care s-a facut retinerea coletului si cereti-le o baza in care au facut retinerea. Apoi cereti returnarea coletului.
se poate contacta telefonic? sau trebuie sa ma deplasez in bucuresti?
darkynok, utilizator
darkynok a scris:

In data de 14 luna aceasta am trimis un colet in alt oras unei persoane intalnite pe okazii.ro (un telefon cu valoare de 500euro) printr-o firma de curierat cu ramburs. A 2a zi , destinatarul m-a sunat si mi-a zis ca vrea sa ii trimit o copie dupa foaia de trimitere(de la curierat) si o copie a buletinului meu(avand experiente cu fancourierul, stiam ca asa ceva se cere-dar de firma de curier nu de destinatar) .... mi-a spus ca altfel nu il ridica ..pt ca vrea sa aibe o garantie ca telefonul nu este furat. Am zis OK si i-am trimis pe email, o copie dupa buletinul meu si dupa foaia de la curier. A 3a zi am primit un telefon de la firma de curierat pt confirmarea RENUNTARII LA RAMBURS...am spus NU !!! ei au spus ``pai am primit o cerere in acest sens pe email, care contine buletinul si foaia de expeidere``.... am spus ``NU AM TRIMIS ASA CEVA , dece sa renunt la ramburs???`` Au spus ok , 4 zile nu mi-a raspuns deloc la telefon cei de la curier sau imi ziceau ca o sa il trimita inapoi...... In a 5a zi m-a sunat cineva din firma si mi-a zis ca coletul este la Politie pt ca ei au facut atunci plangere si a venit un comisar si le-a luat declaratii agentului si destinatarului (care venise sa ridice coletul fara sa plateasca nimic!) ..... Mi-au mai spus ca acest pachet a fost ridicat cu PV de predare/primire...si de atunci numai stiu nimic. Nimeni de la politie nu m-a contactat , cei de la firma de curierat imi spun ca problema numai tine de ei.

Destinatarul era cunoscut de aceasta firma, pt ca acum cateva luni, mai ridicase un colet tot prin aceasta metoda si atunci nu au avut ce sa ii faca.

Eu personal detin acte de provenieta asupra acestui telefon (tot cumparat si platit prin alta firma de curier acum ceva timp).

Ce pot face in acest caz? Eu sunt in alta localitate.

Pot fii acuzat de ceva?

Pot ajunge sa ma judec in instanta , procese etc .... ? pt ca daca ar fii asa , sincer mai bine ma las pagubas.....

O cerere primita pe email , cu datele mele , fara semnatura mea data pe nimic , poate fii legala? E cam suspect ce fac cei de la curier. Nu era normal sa ma sune sa imi spuna: ``mergeti va rog si faceti o cerere in SCRIS la sediul nostru in care doriti renuntarea la ramburs``. pt ca nu exista NICAIERI ceva alb pe negru din care sa rezulte renuntarea la ramburs.

Astept un raspuns. Multumesc

Daca bunul a fost furat de altcineva si dvs. sunteti nevinovat nu veti avea probleme penale insa daca telefonul este furat nu il veti primi inapoi de la politie.
Veti putea recupera paguba de la cel care la vandut catre dvs.