Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ramburs neprimit de la curier
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ramburs neprimit de la curier

Am trimis un colet cu ramburs in data de 05.01.2016 in Cluj, printr-o firma de curierat. Am primit confirmarea de la destinatar ca a primit coletul in data de 06.01.2016. Desi am trmis email si am sunat la firma de curierat pana azi nu am primit banii de ramburs.
Am apelat la protectia consumatorului, iar cei de acolo mi-au raspuns: "...utilizatorul care se considera prejudiciat prin prestarea necorespunzatoare a serviciului de catre furnizorul de servicii postale, se poate adresa acestuia cu o reclamatie prealabila, in termen de 6 luni, care se calculeaza de la data trimiterii postale".
Apelez la dvs. pentru ca nu am inteles exact ce trebuie sa fac. Sa trimit o hartie scrisa, cu confirmare de primire, catre firma de curierat, in care sa spun ca doresc rambursul pentru colet sau coletul inapoi (in cazul in care cei de la curierat spun ca nu a ajuns coletul)?
Multumesc

Ati verificat online statusul comenzii? Daca a fost livrata verificati telefonic termenul in care trebuie sa va ramburseze banii, nu cred ca este un motiv de ingrijorare ca au intarziat 2 zile.
N-au cum sa spuna ca nu a ajuns coletul, ziceti ca destinatarul l-a primit deci clar a platit si suma. Trimiteti-le o notificare asa cum ati zis, cu confirmare de primire. Dati toate datele expeditiei - nr. colet, nume destinatar si data primirii coletului, suma pe care trebuie sa v-o ramburseze si termenul in care doriti sa faca asta (max. o saptamana, as zice eu).

Presati-i si prin telefon.

@patrascu razvan
E mai mult de o luna, utilizatorul zice 05.01. - 06.01.
Ares-3, moderator
Am vazut acum, in cazul asta nu este in regula. Aveti posibilitatea sa ii actionati in instanta pentru recuperarea sumei de bani, ce raspuns ati primit de la firma de curierat, ce invoca?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat