Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical in week-end
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical in week-end

Buna,

Eu lucrez intr-o companie unde se lucreaza in week-end si am avut concediu medical de vineri pana luni ( 4 zile, dupa cum scria pe document). La serviciu insa am intampinat probleme in ceea ce priveste pontajul, raspunzandu-mi-se ca sistemul nu permite inregistrarea concediului medical sambata si duminica, aceste zile fiind considerate libere legal. As vrea sa imi raspundeti, daca puteti, daca acest concediu nu se poate elibera pe zilele de week-end conform legii, sau este ceva strict la nivelul companiei in care lucrez.

Daca absentez nejustificat in mai multe zile de weekend ma pot concedia LEGAL pe motiv de indisciplina (nu intentionez sa fac asta, imi place locul de munca :d) ?

Va multumesc anticipat !
1. Zilele de sambata si duminica sunt zile libere legale (Codul muncii).
2. Daca angajatorul dvs. are alt program stabili prin CCM al unitatii sau prin Regulamentul intern, adica daca se lucreaza sambata si duminica si sunt stabilite alte doua zile de repaus saptamanal, atunci zilele de sambata si duminica sunt zile lucratoare iar celelalte doua zile sunt nelucratoare.
3. In situatia de la pct.2 se vor plati zilele de medical de sambata si duminica. Pentru asta trebuie sa justificati la Casa de Asigurari de Sanatate care este programul stabilit asa cum am spus mai sus.
Va multumesc mult. Din pacate zilele acelea a trebuit sa le recuperez, dar o sa ma ajute pe viitor, desi sper sa nu fie cazul.