Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Normele de aplicare a legii 285/2010 privind ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Normele de aplicare a legii 285/2010 privind salarizarea in domeniul bugetar

Stiti cumva daca exista vreo derogare pentru sectorul invatamant la aplicarea normelor privind legea 285?

Concret, inspectoratele scolare cer ca reducerea si majorarea (* 0.75*1.15) sa se faca asupra venitului realizat si nu aspura salariului de incadrare ( adica o alta incadrare) si a sporurilor ( dirigentie, zona izolata, simultan).

Statele de plata arata ca cele din perioada iulie-decembrie cand se evidentia separat diminuarea cu 25% , acum fiid diminuare cu 25% si majorare cu 15%.

Un exemplu din normele metodologice de aplicare a legii 285/2010pentru invatamant:
2. Personalul didactic de predare profesor gradul didactic I (S), transa de vechime recunoscuta in invatamant 18 – 22 ani, care isi desfasoara activitatea intr-o zona izolata pentru care in anul 2009 beneficia de un spor de 70%:
S = salariul de baza brut in luna iunie 2010 = 3.124 lei (contine spor de vechime, dirigentie, suma compensatorie 50% pentru zona)
Sporul de 20% pentru zona izolata care nu face parte din salariul de baza = 343 lei
S1 = S * (1 – 25%) = 3.124 * (1 – 25%) = 2.343 lei (iulie – decembrie 2010)
Spor_(iulie – decembrie 2010) = 343 * (1 – 25%) = 257 lei
S2 = S1 * (1 + 15%) = 2.343 * (1 + 15%) = 2.695 lei (ianuarie – decembrie 2011)
Spor_(ianuarie 2011) = 257 * (1 + 15%) = 296 lei
Salariul brut = S2 + Spor_(ianuarie 2011) = 2.695 + 296 = 2.991 lei (ianuarie – decembrie 2011).

Stiti cumva de ce in invatamant inspectoratele cer ca reducerea si majorarea sa se faca la salariul brut? Exista vreo derogare de la aplicarea normelor pentru ministerul invatamantului?
Nu cred ca e corect cum calculeaza. Adica se aplica majorarea la baza 1+ vechimea. Dirigentia si restul nu intra in baza de calcul.
Incercati sa verificati si pe acest calculator de salarii:
[ link extern ] /
elena138, utilizator