Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon numerar in casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon numerar in casa

Este adevarat ca s-a majorat plafonul de numerar in casa la
50.000.000 lei? Unde as puteagasi legislatia despre treaba asta sau mai precis care lege ..... si cand intra in vigoare.
Mii de multumiri
exista doar un proiect, din cate stiu eu.
Plafonul de casa a rama sla 20.000.000 lei si platile catre furnizori -30.000.000 lei pentru o zi.
Este vorba despre ORDONANTA nr. 94/2004 privind reglementarea unor masuri financiare. Sectiunea din cadrul acestei ordonante care prevede majorarea plafonului numerarului in casa la 50.000.000 lei, va intra in vigoare la data de 03.10.2004.
Din Octombrie plafonul se mareste la 100,000,000 mil. lei
sectiunea 2 cu plafonul de casa intra in vigoare la 30 de zile de la data intrarii in vigoare a OG 94/2004. OG-ul a fost publicat pe 31 august in MO si va intra in vigoare in 30 de zile de la publicare. In concluzie, OG-ul va intra in vigoare la 01.10.2004 si sectiunea 2 cu plafonul de casa va intra in vigoare peste inca 30 de zile deci la data de 01.11.2004. Atentie la nuante si la prevederea legislativa.
Dragos
In varianta OG94 pe care o am eu, ultimul articol (XXXX) spune ca "ordonanta intra in vigoare la 3 (trei!) zile dupa publicarea in MO". Ceea ce inseamna ca a intrat in vigoare la 3 septembrie, mai putin sectiunea in care este vorba de majorarea plafonului de casa pentru care se prevad intr-adevar inca 30 de zile. Deci, daca varianta mea (electronica) nu are o greseala de tipar (3 zile in loc de 30 de zile) atunci majorarea plafonului de casa ar trebui sa fie posibila de la 3 octombrie. Cum o fi?