Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contractul de mandat si D112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contractul de mandat si D112

Care sunt contributiile sociale cu retinere la sursa care cad in sarcina mandantului pentru contractul de mandat al directorului general?
In declaratia 112 se cuprinde si suma aferenta contractului de mandat?
Pun aceste intrebari intrucat la societatea noastra directorul functioneaza in baza unui contract de mandat care a incheiat un contract pt. ajutorul de somaj, are o declaratie depusa la casa de pensii, pt. cas , iar casa de sanatate a refuzat incheierea unui contract si ne-a cerut virarea contributiilor impreuna cu ceilalti salariati; in D102 era posibil sa introduci manual sumele si sa le virezi ulterior;
In D112 nu mai este posibil acest lucru si nu am gasit contractul de mandat ca sectiune de introducere a venitului directorului;
Va rog sa-mi raspundeti daca ati intalnit acest caz, cum ati calculat , ce ati virat si cum ati declarat ?
Multumesc anticipat!
Directorul general cu contract de mandat a fost introdus ca toti ceilalti salariati, dar la tip asigurat am trecut 3, daca are un contract cu cei de la somaj si nu ii opriti dvs. somajul (il plateste singur) ar trebui sa-l treceti neasigurat la somaj ca altfel va opreste somaj pt el.
Era mult mai bine sa ii platiti si somajul dvs. ca nu ati mai fi avut probleme.