Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale decontare combustibil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

decontare combustibil

Buna seara,

As dori sa stiu care este modalitatea de decontare a motorinei, pentru o masina pentru care este facut contract de comodat. Precizez ca masina este folosita pentru anumite deplasari si anume, prezentari, semnari contracte, transport de marfa pentru anumite evenimente organizate de noi etc.
Contabila spunea sa aduc bonurile si le trece ca si orice alta factura la cheltuieli, dar asa ma duc si colectez bonuri de la toata lumea si la pun la cheltuieli. Cum pot sa fac sa demonstrez ca motorina pusa a fost folosita in interes de serviciu. Trebuie facute anumite acte?

Va multumesc si astept raspuns.
Daca nu e vorba de transportul rutier de persoane combustibilul se deduce.
daca e vorba de transportul rutier de persoane se deduce doar daca va includeti in exceptiile prevazute de codul fiscal.
Ok, se deduce, dar e bine asa cum a spus contabila ca sa strang toate bonurile si sa le trec la cheltuieli sau trebuie procedat altfel.

Multumesc
Alex N a scris:

Buna seara,

Precizez ca masina este folosita pentru anumite deplasari si anume, prezentari, semnari contracte, transport de marfa pentru anumite evenimente organizate de noi etc.

Deplasarile enumerate se includ in exceptii? Ce domeniu de activitate aveti?
Domeniul de activitate este de organizari de evenimente, deci eu cand ma duc la un eveniment sau sa semnez un contract in alt oras, ca administrator se deduce?....si daca da..cum am mai intrebt si sus...pe baza bonurilor si atat sau trebuie facute alte documente.

multumesc.