Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozit forfetar pentru firma dizolvata juridic de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozit forfetar pentru firma dizolvata juridic de ONRC anterior 2009?

Prezint situatia critica a unei firme in speranta ca voi obtine informatii ce ma vor ajuta pentru identificarea solutiei optime atat mie cat si, probabil, multor altora aflati in aceeasi situatie pe care inca nici macar nu o cunosc. Este o descriere cu multe detalii pe care voi incerca sa o sintetizez.

Datele: o firma fara activitate de la infiintare (2003) pana in prezent; cu toate declaratiile de inactivitate si decl. 100 “pe 0” depuse in termen; dizolvata JUDICIAR (conform mentiunilor de pe site-ul Reg.Com) in 2008 la cererea ONRC cf legii 31 art 237 pentru nedepunerea declaratiilor anuale, inca neradiata de Reg.Com..

Evenimentul: Cu ocazia depunerii in ianuarie 2011 a decl.100 trim IV 2010 cu o zi intarziere am fost nevoit sa depun la registratura Adm. Fin. S.6 o scrisoare de inaintare pentru acceptarea inregistrarii acesteia. Rezolutia transmisa de functionar a evidentiat faptul ca problema identificata este alta…nedepunerea declaratiei 101 pentru anii 2005 pana in 2010. Recomandarea a fost intocmirea acestora , depunerea dar si anuntul ca voi fi sanctionat cu 500 lei.
Lipsa experientei, “indiferenta” si speranta ca societatea va fi radiata de Reg.Com. ma face in prezent sa imi asum greseala si sa accept ideea amenzii dar…revenind dupa cateva zile pentru a ii intreba referitor la generarea declaratiei 101 prin softul anilor respectivi, aflu de la functionarul de serviciu ca sunt pasibil pentru plata impozitului forfetar pentru perioada de aplicare a acestuia pentru ca firma nu este dizolvata pentru lichidare (cred ca am retinut corect) ci prin procedura ONRC si in acest sens trebuie sa depun decl 710 rectificativa la 100 precum si 101 cu impozit forfetar. In plus se vor aplica si dobanzi la sumele restante.
Acest lucru m-a descumpanit din perpectiva platii unor sume considerabile pentru o firma care nu a produs niciodata nimic.

Perceptia mea: Fiind o firma dizolvata din 2008 care nu poate desfasura activitate, pe tot parcusul perioadei de aplicare a impozitului forfetar am dedus, din informarea de pe net, ca nu plateste impozit.
Am inceput sa caut detalii pentru situatia mea pe net iar informatiile sunt ca si inexistente.

Solicitarea … va rog sa imi transmiteti opinia avizata pentru:
- este conforma cu legile in vigoare cerinta Adm.Fin. de a solicita impozit forfetar pentru o societate dizolvata de ONRC in 2008? interpretarea “judiciara” vs. “spre lichidare” reprezinta doua cazuri distincte sau judiciara = fara lichidare?. Am gasit ceva mentiuni in “Legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 109/2009 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal” (vezi 13.2).
- o societate dizolvata plateste penalitati? Am gasit referiri la Codul de procedura fiscala (oug 46/2009 si oug 39/2010) ART 122-2 “Pentru creanţele fiscale născute anterior sau ulterior datei înregistrării hotărârii de dizolvare a contribuabilului la registrul comerţului, începând cu această dată nu se mai datorează şi nu se calculează dobânzi şi penalităţi de întârziere.”
- pot sa merg cu declaratiile 101 pe “0” in perioada impozitului forfetar si ce implicatii ar fi?
- este necesar sa mai aduc Adm.Financiare alte dovezi de la ONRC privind statulul actual?
- imi doresc sa “scap” cat mai repede de acesta firma; pot inreprinde ceva pentru radierea mai rapida?

Toata acesta preocupare de a fi in regula la Adm.Financiara o am in ideea ca la radiere Reg.Com. imi va cere sa nu am datorii si atunci tot voi ajunge sa clarific aceste aspecte dar probabil cu costuri mai mari. Inteleg ca voi fi conditionat sa trec pe la Ad.Fin. ce catre Reg.Com.

Multumesc anticipat si va rog ca raspunsul dvs. sa fie bazat si pe preconizarea reactiei celor de la Adm.Fin. pentru ca solutiile sa fie conforme cu perceptia lor in aplicarea legii. Tot acest demers este de a avea cele mai mici costuri in conditiile date.
Cel mai rau scenariu: fiscul pune amenda, trimite titlu executoriu firmei...etc. Pe cine executa? Banuiesc ca e vorba de un SRL cu capital de 200 ron. Deci nu conteaza ce vor cei de la fisc, ei oricum n-au pe cine si ce sa execute. Daca tot zici ca vrei sa scapi mai repede de aceasta firma, cea mai buna solutie este sa nu le dai niciun raspuns si nici sa nu mai calci pe la fisc. Vor lichida firma si atat...intr-un final cand or sa vada ca nu si-au gasit fraierul...scuzati, pe acest principiu se merge pe timpurile astea de foame...
Potrivit prevederilor Codului Fiscal (art. 16 alin. 2), un contribuabil inceteaza sa mai existe la data radierii din Registrul Comertului.

Normele Metodologice (pct. 10 lit. b) precizeaza ca in cazul lichidării unui contribuabil într-un an fiscal, perioada impozabilă încetează o dată cu data radierii din registrul unde a fost înregistrată înfiinţarea acestuia.

H.G. 1620/2009 vine cu o completare: in cazul dizolvării urmată de lichidarea contribuabilului, perioada impozabilă încetează la data depunerii situaţiilor financiare la registrul unde a fost înregistrată, conform legii, înfiinţarea acestuia.

Deci pe perioada 01.05.2009 - 14.05.2010, societatea dvs. datora impozit minim, deoarece nu ati depus bilatul de lichidare la Registrul Comertului.

Legea 76/2010 (intrata in vigoare pe 14.05.2010), completeaza art. 18 din Codul fiscal, prin adaugarea unui nou alineat (alin. 7 lit. b) care spune ca sunt scutite de plata impozitului minim societatile care se afla in dizolvare cu exceptia celor care se afla in dizolvare fara lichidare.

Societatea dvs. se afla in dizolvare cu lichidare la data respectiva, deoarece conform art. 237 din Legea 31/1990, daca in termen de 30 de zile de la data Hotararii Judecatoresti de dizolvare, nici o persoana interesata nu face recurs, hotararea devine irevocabila si societatea intra in lichidare (alin. 5 si alin. 6).

Deci pe perioada 14.05.2010 - 30.09.2010, societatea dvs. nu datoreaza impozit minim.

Referitor la dobanzile si majorarile de intarziere - aceste obligatii accesorii se calculeaza pentru sumele restante pana la data intrarii in vigoare a O.U.G. 39/2010, respectiv 01.07.2010.

Problema dvs. este ca Registrul Comertului nu a respectat prevederile Legii 31/1990. Daca le-ar fi respectat, sigur nu erati in aceasta situatie.

Cam asta ar fi parerea mea. Poate alti colegi va pot da vesti mai bune.
fat frumos a scris:

Potrivit prevederilor Codului Fiscal (art. 16 alin. 2), un contribuabil inceteaza sa mai existe la data radierii din Registrul Comertului.

Normele Metodologice (pct. 10 lit. b) precizeaza ca in cazul lichidării unui contribuabil într-un an fiscal, perioada impozabilă încetează o dată cu data radierii din registrul unde a fost înregistrată înfiinţarea acestuia.

H.G. 1620/2009 vine cu o completare: in cazul dizolvării urmată de lichidarea contribuabilului, perioada impozabilă încetează la data depunerii situaţiilor financiare la registrul unde a fost înregistrată, conform legii, înfiinţarea acestuia.

Deci pe perioada 01.05.2009 - 14.05.2010, societatea dvs. datora impozit minim, deoarece nu ati depus bilatul de lichidare la Registrul Comertului.

Legea 76/2010 (intrata in vigoare pe 14.05.2010), completeaza art. 18 din Codul fiscal, prin adaugarea unui nou alineat (alin. 7 lit. b) care spune ca sunt scutite de plata impozitului minim societatile care se afla in dizolvare cu exceptia celor care se afla in dizolvare fara lichidare.

Societatea dvs. se afla in dizolvare cu lichidare la data respectiva, deoarece conform art. 237 din Legea 31/1990, daca in termen de 30 de zile de la data Hotararii Judecatoresti de dizolvare, nici o persoana interesata nu face recurs, hotararea devine irevocabila si societatea intra in lichidare (alin. 5 si alin. 6).

Deci pe perioada 14.05.2010 - 30.09.2010, societatea dvs. nu datoreaza impozit minim.

Referitor la dobanzile si majorarile de intarziere - aceste obligatii accesorii se calculeaza pentru sumele restante pana la data intrarii in vigoare a O.U.G. 39/2010, respectiv 01.07.2010.

Problema dvs. este ca Registrul Comertului nu a respectat prevederile Legii 31/1990. Daca le-ar fi respectat, sigur nu erati in aceasta situatie.

Cam asta ar fi parerea mea. Poate alti colegi va pot da vesti mai bune.

Buna dimi!
Referitor la "Registrul Comertului nu a respectat prevederile Legii 31/1990" pot face urmatoarea remarca: Reg Com are o practica in a nu trimite catre ANAF radierile soc. com sau PFA. Intrebarea mea este: ii putem obliga in vreun fel sa respecte legea? Sau mai bine solicitam un Certificat Constatator dupa ce s-a incheiat procedura de radiere si ne ducem pas-pas la fisc si ii anuntam noi....