Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale am un srl ce nu a functionat niciodata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

am un srl ce nu a functionat niciodata

in 2002 am deschis un srl, nu a functionat niciodata, intre 2003-30.09.2006 a fost suspendat.De atunci nu am mai depus nici un formular pe nicaieri,sperand ca reg comertului o va radia din oficiu(am primit in acest sens o notificare in 2008)In dec 2009 primesc de la fisc o invitatie ca am de platit si constat ca firma nu era dizolvata asa cum spune leg 31/1990,art 232 -reg comertului(nedepunerea timp de 3 ani consecutivi a bil contabil poate duce le diz din oficiu).Acum ma intreb(ca banuiesc ca pe linga penelizari ca n-am depus formulare pe 0 mai am fi forfetarul din 2009) daca as da reg comertului in judecata ca nu a dispus dizolvarea firmei din oficiu si si daca as castiga(ce credeti?) reg comertului ar fi obligat atunci sa faca radierea cu data de 2008 si atunci eu sa nu mai platesc penalizarile pe 2009 si forfetarul?fiscul spune ca ma va declara inactiv(stiu termenul).dar intreb are legatura si cu datoriile mele la ei( in vreun sens bun pt mine)Pot face vreo cerere in acest sens ca sa se intample asta?Daca nu platesc nimic si las asa se vor judeca cu mine? imi vor confisca bunurile pe pers fizica(firma nu are nici capital social)?voi face puscarie? ce se va intamlpa intr-un final-final?
Puscarie pentru datorii nu o sa faceti .
Daca dati in judecata Registrul Comertului pentru ca nu a dispus radierea firmei din oficiu nu o sa castigati , deoarece nu este obligatorie radierea firmei in cazul in care nu sunt depuse bilanturile contabile pentru trei ani consecutiv .

Ati putea sa va interesati daca firma dumneavoastra nu este cumva in dizolvare , deoarece de la dizolvare pana la radiere mai e destul , iar societatile care au datorii la fisc nu pot fi radiate fara ca ANAF sa aiba un cuvant de spus .

In cazul dumneavoastra totul depinde de lichidatorul desemnat de instanta , deoarece lichidatorul poate sa solicite raspunderea administratorului in conformitate cu legea privind procedura insolventei, adica legea nr. 85/2006 consolidata 2008 si 2009 , ceea ce va conduce la trecerea datoriilor dumneavoastra pe persoana fizica si executarea silita de catre organele abilitate .

in 2002 am deschis un srl, nu a functionat niciodata, intre 2003-30.09.2006 a fost suspendat.

Intrebarea mea este: de ce ati mai facut aceasta societate ? ca sa aveti un Certificat de inmatriculare pus in rama ?
Scopul unei soc comerciale este sa produca plus valoare , iar asociatii sa incaseze dividende.
In acest sens desi nu sunt deacord cu impozitul minim (forfetar) in acest caz isi dovedeste utilitatea - asanarea mediului de afaceri de societatile care nu produc nimic
Referitor la dizolvarea din oficiu art corect este 237 din lege 31/1990
"Art. 237. - (1) La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii în cazurile în care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot întruni;
b) societatea nu a depus, în cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situaţiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comerţului;
c) societatea şi-a încetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu îndeplineşte condiţiile referitoare la sediul social sau asociaţii au dispărut ori nu au domiciliul cunoscut sau reşedinţa cunoscută;
d) societatea nu şi-a completat capitalul social, în condiţiile legii. "
dupa cum observati nimeni nu este obligat sa va dizolve societatea din oficiu
Ca sa dormiti mai linistit luati legatura cu un lichidator pentru rezolvarea problemei ( radierea societatii)
multumesc mult pt mesaje si da,merit bobarnace pt ca asa gandesc si eu "ce mai mi-a trebuit firma?"Dar asta e prostia mea si acum trebuie sa trag, sa ma invat minte!.Oricum m-am speriat degeaba pt ca in cel mai rau caz mi s-a spus de la fisc sa depun toate formularele din urma si iau o amenda de 500lei sau depun un memoriu si iau o amenda de 25 lei.Dar mai am niste intrebari:1)daca soc va agunge la etapa de radiere(am depus dos pt lichidare la orc) imi vor cere bilanturile nedepuse din urma?sau (am mai citit pe net )merge cu declaratie pe proprie rasp ca firma nu a avut activitate de la infiint pana in prez?
2)nu ma pricep: mi s-a spus ca la sf lunii ian 2010 sa ma uit pe site-ul orc sa verific starea dosarului meu(am dep dos pt lichidare).Acolo dupa ce va trebui sa ma uit?Daca nu am nimic pe firma,nici activitate se va mai numi un lichidator din oficiu?Cum iau legatura cu el? Trebuie sa fac vreo cerere, ceva ca eu nu imi aduc lichidatorul meu si vreau unul din oficiu? Daca nu am nici capital social, nimic(am citit cred ca in leg 31/1990) lichidatorul din oficiu nu-l voi plati eu ci va fi remunerat din nu stiu ce fond?Adica vreu sa stiu mai exact pasii ce se desfasoara de aici in colo referitor la evolutia dosarului meu.Va multumesc!

N-ai nicio vină. În situaţia ta sunt foarte mulţi, şi niciunul nu ar trebui învinuit. Nimănui nu i se acordă consultanţă la deschiderea unei firme, cum să se declare, ce vrea să facă şi ce anume doreşte. Oamenii sunt încurajaţi să-şi deschidă o firmă şi nu sunt atenţionaţi la ce se expun, ce cheltuieli vor avea de suportat în cazul în care nu vor avea activitate. Legislaţia se schimbă de la o zi la alta. ªi pe urmă dacă în cele din urmă constaţi că ai cheltuit o mulţime de bani, fară să mai ai niciun venit, eşti certat şi ameninţat că o să ţi se ia, "şi o să vezi tu!"
În situaţia ta erdogan sunt foarte mulţi oameni, mulţi dintre ei ţi-ar oferi şi flori doar să-i scapi de o firmă cu care n-au avut niciun venit, ba mai mult le-a produs o mulţime de cheltuieli.
Referitor la bilanţ: Dacă n-ai depus niciodată bilanţ, atunci este suficient declaraţie că nu ai desfăşurat activitate la sfârşitulul fiecărui an şi la şase luni. Declaraţia fără activitate anuală se publică la registrul comerţului, după ce ti-a fost vizată la adm. financiară.
Dacă ai depus bilanţ atunci acela îl repeţi la 6 luni şi anual. Bilanţul anual îl publici la registrul comerţului. Trebuie să îl ai şi în format electronic. Formularele de bilanţ le găseşti pe www.mfinate.ro
Dacă sunt tipi drăguţi la adm financiară nu o să iei nicio amendă. Mai nou în perioada de suspendare nu se mai depun declaratii la adm.fin.