Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie anticipata partiala - venituri din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie anticipata partiala - venituri din conventie civila

Buna ziua,
Sunt pensionara cu pensie anticipata partial.
Pot sa-mi completez veniturile prin contract/conventie civila de prestari servicii fara sa-mi fie suspendata pensia?
Daca nu, ce modalitate exista pentru completarea veniturilor fara sa-mi fie afectata pensia
Daca da, ce contributii trebuie sa platesc.

Multumesc mult
Nu puteti sa cumulati pensia anticipata partiala cu veniturile rezultate din contracte / conventii incheiate potrivit Codului civil. Conform art. 114, alin. (1), lit. b), "in sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze: (...) b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni."

Art. 6. – (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă, inclusiv soldaţii şi gradaţii voluntari;
b) funcţionarii publici;
c) cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil
.