Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Potrivit noii legi a pensiilor, pensia anticipata nu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Potrivit noii legi a pensiilor, pensia anticipata nu mai poate fi cumulata cu salariul. Poate cineva sa ma contrazica? Poate ca gresesc.

aici am sa postez un articol care dovesdeste acest lucru art 114 În sistemul public de pensii, plata pensiei se
suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit
una dintre următoarele cauze:

b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei
pensii anticipate parțiale, se regăsește în una dintre situațiile
prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepția
consilierilor locali sau județeni;aici am sa pun continutul art 6 care ne intereseaza
sociale, conform prezentei legi.
Art. 6. — (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate
obligatoriu, prin efectul legii:
I. a) persoanele care desfășoară activități pe bază de
contract individual de muncă, inclusiv soldații și gradații
voluntari;
b) funcționarii publici;
c) cadrele militare în activitate, soldații și gradații voluntari,
polițiștii și funcționarii publici cu statut special din sistemul
administrației penitenciare, din domeniul apărării naționale,
ordinii publice și siguranței naționale;
II. persoanele care își desfășoară activitatea în funcții
elective sau care sunt numite în cadrul autorității executive,
legislative ori judecătorești, pe durata mandatului, precum și
membrii cooperatori dintr-o organizație a cooperației
meșteșugărești, ale căror drepturi și obligații sunt asimilate, în
condițiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevăzute la
pct. I
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut
pe an calendaristic echivalent cu cel puțin de 4 ori câștigul
salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului
asigurărilor sociale de stat și care se află în una dintre situațiile
următoare:
a) administratori sau manageri care au încheiat contract de
administrare ori de management;
b) membri ai întreprinderii individuale și întreprinderii
familiale;
c) persoane fizice autorizate să desfășoare activități
economice;
d) persoane angajate în instituții internaționale, dacă nu sunt
asigurații acestora;
e) alte persoane care realizează venituri din activități
profesionale
sabin1991, utilizator
Nu poate nimeni sa va contrazica, numai ca nu este ceva nou. Art. 92, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 19/2000 prevedea ca plata pensie se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care "beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I şi II, cu exceptia persoanelor care exercita functia de consilier local sau consilier judetean."

Fata de Legea nr. 19/2000, Legea nr. 263/2010 este mai "aspra" cu persoanele care se pensioneaza anticipat, interzicand cumulul pensiei si cu veniturile prevazute la pct. IV al articolului 6 din acest act normativ.

Art. 6, alin. (1), pct. I din Legea nr. 263/2010 a fost modificat prin OUG nr. 117/2010 si are urmatorul continut:
Art. 6. – (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
. I. a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă, inclusiv soldaţii şi gradaţii voluntari;
b) funcţionarii publici;
c) cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.