Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita - sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita - sulta

Buna ziua,
In urma unei sentinte civile definitive am apelat la un executor judecatoresc cu care am incheiat un contract de executare silita. Este vorba despre plata unei sulte catre mine si sora mea, in urma unui proces de partaj succesoral.
S-a fixat termenul la care se va vinde prin licitatie publica apartamentul care i-a fost atribuit debitoarei, de catre instanta. Debitoarea insa afirma ca a facut un pre-contract de vanzare - cumparare a apartamentului si inainte cu 2 zile de data la care se va desfasura licitatia ne-a anuntat ca potentialul - viitor cumparator vrea sa ne vireze in cont sulta datorata.

Am doua intrebari:
1. Potentialul viitor cumparator al apartamentului trebuie sa vireze banii reprezentand sulta (pe care afirma ca ii va plati insa banca care ii va da un credit pt. cumpararea apartamentului...) in contul nostru sau este mai bine si legal sa-i vireze in contul biroului executor judecatoresc, acesta urmand ca dupa aceea sa faca transferul in contul nostru? Ce prevede legea in acest sens? (nr. legii, art.,daca se poate, va rog).

2. Dupa ce se va primi sulta, cine trebuie sa radieze din cartea funciara a apartamentului cele 2 sarcini (prima este sentinta civila a judecatoriei care inscrie dreptul de sulta in favoarea creditoarelor si a doua sarcina este somatia inscrisa de catre BEJ privind somatia de plata a sultei actualizate + cheltuielile de executare)? Pe baza caror acte se vor face aceste radieri de sarcini, de catre cine si unde?Va rog sa-mi spuneti exact ce prevede legea in acest sens ? (ce lege, articol, etc.)

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile Dumneavoastra cat mai urgent.
mgb1ro, utilizator
1. cumparatorul cu credit bancar va achita sulta direct in contul executorului judecatoresc, pentru a stinge intai datoriile care greveaza proprietatea.
2. diferenta de pret o va vira in contul vanzatoarei;
3. radierea sarcinilor se face pe baza adresei de radiere a BEJ confirmand efectuarea platii sultei, si se va opera cel mai probabil prin intermediul notarului bancii, simultan cu inscrierea dreptului de proprietate al cumparatorului si al dreptului de ipoteca al bancii.
Nu este problema dvs. sa va bateti capul cu aceste lucruri, e de competenta executorului si a juristilor si notarului bancii care acorda creditul ipotecar pentru achizitia imobilului grevat de sulta.
Am inteles, dar executorul judecatoresc insista ca sa primesc sulta direct in contul meu si dupa aceea sa merg la oricare notariat si sa dau o declaratie ca am primit banii, declaratie cu care se va radia prima sarcina - cea inscrisa pe baza sentintei civile a judecatoriei care inscrie dreptul de sulta, iar cealalta sarcina se va radia de catre BEJ.
Diana Persa a scris:

1. cumparatorul cu credit bancar va achita sulta direct in contul executorului judecatoresc, pentru a stinge intai datoriile care greveaza proprietatea.
2. diferenta de pret o va vira in contul vanzatoarei;
3. radierea sarcinilor se face pe baza adresei de radiere a BEJ confirmand efectuarea platii sultei, si se va opera cel mai probabil prin intermediul notarului bancii, simultan cu inscrierea dreptului de proprietate al cumparatorului si al dreptului de ipoteca al bancii.
Nu este problema dvs. sa va bateti capul cu aceste lucruri, e de competenta executorului si a juristilor si notarului bancii care acorda creditul ipotecar pentru achizitia imobilului grevat de sulta.

Ce articol din Codul civil sau din alta lege reglementeaza ce ati spus mai sus privind actele pe baza carora se radiaza somatia ?