Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

as dori sa stiu cum incetez un contract individual de munca in cazul in care au trecut 3 zile iar persoana respectiva nu s-a prezentat nicio zi la munca.
Absentele de la serviciu inseamna abatere disciplinara .
Ai putea sa desfaci ctr de munca pt abatere disciplinara daca absentele nemotivate au fost prinse in cadrul Regulamentului Intern SAU in Contr. Colectiv de munca ca si abateri disciplinare.Trebuie sa faci apoi cercetarea abaterii disciplinare cu convocarea salariatului la societate etc.....
Daca nu au fost prinse nu poti.
Urmand dispozitiile legale privind concedierea disciplinara pentru absente nemotivate ... in acest sens, sunt de efectuat cativa pasi :

Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- referatul de sesizare;
- decizia (dispozitia, ordinul) de numire a comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.
studiati art. 61 si urmatoarele din Codul Muncii (gasit pe net) pentru a vedea unde va incadrati.
Art.61 C.mun. prevede situatiile in care se poate concedia un salariat pentru motive care tin de persoana sa ....
Fiind vorba de absente nemotivate , adica in cazul savarsirii unei abateri disciplinare, concedierea poate fi dispusă numai după îndeplinirea de către angajator a cercetării disciplinare prealabile şi în termenele stabilite de prezentul cod.
Art.267 si art.268 C.mun. prevad procedura cercetarii diciplinare si respectiv, continutul deciziei de sanctionare.