Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nulitatea absoluta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nulitatea absoluta

pot sustine nulitatea absoluta a unui protocol incheiat intre sindicat si angajator care stipuleaza ca angajatul poate lucra si noaptea si in sarbatori si sambata si duminica ( daca ii cere angajatorul) fara a i se acorda sporuri , bazandu-ma pe art 966 cod civil? Sau ce lege se aplica pt a contesta acest protocol?
Acest contract intitulat protocol, daca in cuprinsul lui sunt clauze privind conditiile de munca, salarizarea si alte drepturi si obligatii ce decurg din raporturile de munca, este de fapt un contract colectiv de munca la nivel de unitate, sau un act aditional la un CCM preexistent si inca in perioada de valabilitate.
Conform disp, art. 238 al. (1), Codul Muncii, CCM nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin CCM incheiate la nivel superior - in speta minimul este cel din Contractul Colectiv de Munca la nivel national pe anii 2007-2010.
Conf. disp. apr. 238 al. (3) C.M, la incheierea CCM prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal.
Diana Persa a scris:

Acest contract intitulat protocol, daca in cuprinsul lui sunt clauze privind conditiile de munca, salarizarea si alte drepturi si obligatii ce decurg din raporturile de munca, este de fapt un contract colectiv de munca la nivel de unitate, sau un act aditional la un CCM preexistent si inca in perioada de valabilitate.
Conform disp, art. 238 al. (1), Codul Muncii, CCM nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin CCM incheiate la nivel superior - in speta minimul este cel din Contractul Colectiv de Munca la nivel national pe anii 2007-2010.
Conf. disp. apr. 238 al. (3) C.M, la incheierea CCM prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal.

iertati-ma, ce inseamna caracter minimal?
Este vorba de drepturile minime care se acorda salariatilor si pe care angajatorul este obligat sa le acorde.
Spre exemplu, caracter minimal il are salariul minim brut pe tara .... angajatorii nu pot incadra personal cu un salariu sub acest salariu.
B-) Nu poti invoca nulitatea absoluta, te faci de ras ..
Se poate invoca ineficienta unor dispzitii contrarii legislatiei muncii incepand cu cele prevazute in codul muncii, in contractul colectiv de munca la nivel national, pe ramura si pe unitate.
Clauzele ilegale din protocol pot fi facute indficiente prin invitatia de refacere a protocolului iar in caz ca angajatorul ( unitatea ) refuza si mai mult tinde sa abuzeze de clauzele nelegale ramane deschisa calea judecatii in fata tribunalului competent - sectia litigii de munca

Av Anghelus Ion Gabriel