Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... votul majoritatii e mai presus de lege
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

votul majoritatii e mai presus de lege

la o sedinta de bloc, votul majoritatii locatarilor (jumatate + 1) este mai presus de lege? De exemplu, mai mult de jumatate am votat ca plata tuturor cheltuielilor sa se faca in mod egal de catre toti locatarii, iar o singura persoana a vrut sa se faca conform legii( dupa cota parte). Deci,cum putem face?multumesc
dragana a scris:
...mai mult de jumatate am votat ca plata tuturor cheltuielilor sa se faca in mod egal de catre toti locatarii,

Presupun ca ati intentionat sa spuneti ca repartizarea cheltuielilor se va face in mod egal de catre proprietarii de apartamente.

Actiunea dvs. trebuie dusa pe mai multe cai:
- notificare scrisa adresata presedintelui cu privire la incalcarea legislatiei (precizate articolele pe care le invocati)
- notificarea cenzorului / presedintelui comisiei de cenzori
- darea in judecata pt anularea in instanta a hotararii asociatiei
- ordonanta presedentiala pt suspendarea hotararii asociatiei pana la judecarea pe fond