Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anulare indemnizatie presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anulare indemnizatie presedinte

In 2008 presedintele unei asocoatii de proprietari si-a stabilit salariul de 400 de lei/luna la o sedinta la care au participat doar 10 persoane din totalul de 33 de proprietari. Din acestia 9 au fost de acord cu salariul. In tot acest timp, presedintele nu si-a indeplinit nici una dintre obligatiile prevazute de Legea 230/2007, motiv ptr care noi, proprietarii, am intocmit un tabel cu propunerea de a-i elimina salariul presedintelui, tabel in care au fost obtinute 22 de semnaturi, deci peste 50 % +1 cat era minimul necesar. Cum putem sa punem in executare propunerea facuta pe tabel?
Convocati o adunare generala extraordinara si adoptati hotararea cu majoritate de voturi. Dupa aceea o puneti in aplicare incepand cu luna in curs nemaiachitandu-i nici un salariu presedintelui! Functia de presedinte este onorifica. Nu trebuie remunerata!:D
nu este neaparat nevoie de adunare generala extraordinara.
daca ati fi fost mai atent la legea 230/2007, aceasta specifica in mod clar ca in primul trimestru al fiecarui an ESTE OBLIGATORIU a se tine o adunare generala ordinara, comitetul fiind cel obligat sa o convoace.
faceti tot posibilul ca toti cei 22 sa fiti prezenti la aceasta sedinta si inlocuiti pe acest individ.
va mai sugerez sa incercati sa cititi statutul asociatiei, acolo fiind inscrisa (de obicei) si perioada pentru care au fost alesi presedintele, comitetul executiv si cenzorul/cenzorii. in cazul in care a expirat termenul din statut, este un motiv in plus pentru alegerea noului presedinte
ContSters62736, utilizator
daca au fost mai putin de 50+1, inseamna ca a fost o AG extra-ordinara...si se voteaza cu 50+1din cei prezenti, nu din nr.total al asociatiei.
daca sia fixat un salariu de 400lei/luna e cam abuziv, doar daca isi poate explica acest salariu cu munca depusa pentru asociatie...dar 400e cam mult, depinde de efortul depus.
dar la aceea AG dece au fost asa de putini? probabil ca nuii intereseaza pe proprietari ceea ce se discuta la AG si daia unii profita de neinteresul arata fata de ceea cei priveste in mod direct, ca la AG se discuta probleme tuturor proprietarilor(daca sunt) si hot. sunt in interes general...daca ei nusi manifesta interes..uite ce se intampla...si acum aveti pretentia ca s-au luat hot.care nu va plac?daca lumea venea la AG.nu se mai lua aceasta hot.
deci cine e de vina? presedintele si cei care au fost si au hot.un salariu de 400 sau majoritatea care nu au venit la sedinta?si astfel sa permis acest "abuz"reclamat (dumneavoastra ati fost la sedinta respectiva???)
cand e sa ne exercitam drepturile, nu ne intereseaza...si se intampla diferite lucruri...si pe urma ne plangem ca unii ne fura, hot in locul nostru.
SPIRITUL CIVIC IN ROMANIA LIPSESTE CU DESAVARSIRE SI NE PLANGEM CA NE MERGE RAU...lipsa de interes isi spune cuvantul.
simonadrg a scris:

In 2008 presedintele unei asocoatii de proprietari si-a stabilit salariul de 400 de lei/luna la o sedinta la care au participat doar 10 persoane din totalul de 33 de proprietari. Din acestia 9 au fost de acord cu salariul. In tot acest timp, presedintele nu si-a indeplinit nici una dintre obligatiile prevazute de Legea 230/2007, motiv ptr care noi, proprietarii, am intocmit un tabel cu propunerea de a-i elimina salariul presedintelui, tabel in care au fost obtinute 22 de semnaturi, deci peste 50 % +1 cat era minimul necesar. Cum putem sa punem in executare propunerea facuta pe tabel?

Din relatarea dv se vede ca in 2008 adunarea generala a stabilit "salariul" presedintelui (de fapt indemnizatia) si nu si-a stabilit singur aceasta suma. Si aceasta suma a fost stabilita cu votul a 90% din proprietarii prezenti la adunare. Daca adunarea nu a fost statutara (convocata si reconvocata) si dv nu ati fost deacord cu hotararea, trebuia sa o contestati in termen de 45 de zile . Acum, dupa 2 ani, asa cum s-a mai precizat puteti sa luati o hotarare in adunarea generala ordinara, anuala sau cu acel tabel puteti convoca o adunare generala extraordinara.
Ca sa respectarti legea anuntati convocarea, ora , data, locul, ordinea de zi...
Daca aveti nemultumiri si presedintele chiar nu-si indeplineste atributiunile, hotarati in adunarea generala alegerea altui presedinte si/sau alti membri in comitet.
Referitor la indemnizatie, tot adunarea generala poate sa hotarasca o suma mai mare sau mai mica si cu acordul noului presedinte. Munca voluntara nu prea se mai practica. Functia onorifica e o gluma deoarece eu nu ma simt deloc onorat sa fiu sunat de 10 ori pe zi la telefon, sa fiu tras la raspundere pentru orice avarie, orice divergenta intre vecini, oricand se blocheaza liftul sau cand se opreste apa in tot cartierul. Nu ma simt deloc onorat sa merg in instanta cu vecinii restantieri care nu vor sau nu pot sa-si plateasca restantele. Si nu pot merge in instanta nepregatit, ci trebuie sa muncesc o saptamana la documentatia anexata dosarului si-apoi sa stau cate o zi intreaga la fiecare termen la judecatorie, tot dupa o pregatire si alte documente.
Asa ca daca vreti si puteti autopropuneti-va presedinte in adunarea generala, cu sau fara indemnizatie. Munca trebuie sa o faca cineva. Important este sa se si priceapa si mai ales sa vrea.
cavallis a scris:

daca au fost mai putin de 50+1, inseamna ca a fost o AG extra-ordinara...si se voteaza cu 50+1din cei prezenti, nu din nr.total al asociatiei.

:-/ n-am prea inteles ce ati vrut sa spuneti :-/ poate faceti cateva precizari sa nu ramana asa... in eroare :D
RaDracones, utilizator