Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general o firma declarata inactiva de anaf trebuie mentionata ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

o firma declarata inactiva de anaf trebuie mentionata la registrul comertului?

Daca o firma este declarata inactiva prin ordin al presedintelui ANAF,exista vreo reglementare prin care aceasta stare de inactivitate trebuie inregistrata si la Registrul Comertului?
Da, art. 237 alin. 2 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.
d-le consilier, faceti confuzie intre notiunea de intrerupere temporara a activitatii la registrul comertului si notiunea de contribuabil declarat inactiv de anaf ca urmare a nedepunerii declaratiilor fiscale pentru doua termene consecutive.

parerea mea este ca nu are legatura una cu cealalta, cel putin din cate am citit in ordin.
Aveti dreptate, credeam ca era vorba de inactivitate temporara a activitatii societatii, nu de inactivitate fiscala care desigur este altceva si nu are cum sa fie inscrisa in registru comertului.