Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O procura mai speciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O procura mai speciala

Buna ziua,ma confrunt cu o situatie mai delicata, sunt pe cale sa devin proprietarul unui apartament iar acea proprietate are 2 proprietari actuali, sora si frate.Sora este plecata in strainatate si totul tine de o procura care sa il imputerniceasca pe fratele ei sa semneze absolut toate actele si in numele ei si sa primeasca si banii tot in numele ei intr-un singur cont, adica al fratelui, mentionez ca vanzarea cumpararea se va face prin programul Prima Casa.
Rugamintea mea este, sa ma ajute cineva cu un model de procura de acest gen pentru ca eu sa il trimit mai departe, persoanele care vor sa il vanda nu sunt in tema cu asa ceva.Va rog ajutati-ma!
Va multumesc
Nu va trebuie model.
Sora il va semna in fata notarului sau la consultat si ei se vor ocupa de redactare.
Ok, deci treaba e simpla.Va multumesc!
Toata stima!
in principiu
subsemnatul XXX, cetatean XXX, nascut la data de XXX in XXX, domiciliat in XXX , posesor al cartii de identitate seria XX, nr. XX, eliberata la data de XX, de catre XX, avand cod numeric personal XXXX, imputernicesc prin prezenta pe sora mea XXX, cetatean XXX, nascut la data de XXX in XXX, domiciliat in XXX , posesor al cartii de identitate seria XX, nr. XX, eliberata la data de XX, de catre XX, avand cod numeric personal XXXX pentru ca in numele meu si pentru mine sa se prezinte la biroul notarial ales, Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara XXX, Primaria XXX si la orice alte institutii competente si sa vanda cui va crede de cuviinta si la pretul cel mai convenabil mie, cota de X/X din dreptul de proprietate asupra imobilului situat in XXX, compus din XXX, cu numar cadastral XX, al carui drept de proprietate este intabulat in C.F XX a localitatii XX.
In indeplinirea mandatului, mandatara mea va face dovada calitatii mele de proprietar, va indeplini toate formalitatile necesare obinerii unui certificat de carte funciara si a unui certificat de atestare fiscala, (eventual va solicita intocmirea documentatiei cadastrale) va solicita intocmirea contractului de vanzare-cumparare ale carei clauze le va negocia si pe care il va semna in numele meu, va depune si ridica orice acte, va formula orice cereri si declaratii, va achita eventualele taxe, inclusiv impozitul datorat conform art. 77 indice 1 Cod Fiscal, va decide asupra modalitatii de plata a pretului pe care il va primi, va indeplini orice act juridic va fi necesar indeplinirii mandatului conferit, chiar nenominalizat expres in prezenta procura.

Mergeti la notarul public are va autentifica contractul de v-c. Pe de o parte este in interesul lui sa va ajute sa incheiati actul si sa va furnizeze un model de procura, pe de alta parte asa veti fi sigura ca acesta va accepta procura ca fiind valabila, fara sa invoce lipsuri ale acesteia.

Procura poate fi data la orice notar public, dar trebuie apostilata in germania iar apoi tradusa in limba romana. O alta varianta este sa incheie procura la ambasada/consulat direct in limba romana.
Mihail Zaharia-Ciorcila, Notar
Nu vad care e treaba cu germania...
Oricum, ideea e ca ar trebui sa faca acea procura in tara unde se afla coproprietara, la ambasada/consulat pentru ca e direct in limba romana si nu mai necesita traducere etc... dar in principiu ar trebui cumva precizat, presupun eu, ca plata se va face prin virament bancar catre un singur cont adica cel al fratelui coproprietar care este in tara si ca ulterior banii vor fi impartiti dupa cum convin ei...(parte ce nu ma mai intereseaza)
scuze pentru partea cu germania, am confundat cu o alta speta

in modelul de mai sus am scris "va decide asupra modalitatii de plata a pretului pe care il va primi " , asta acopera posibilitatea virarii intr-un singur cont. daca vreti, puteti detalia "va decide asupra contului in care va fi platit intregul pret prin virament" etc