Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare societate

Va rog sa ma ajutati cu un sfat:
In cazulin care o societate a fost dizolvata de R.C pentru nedepunerea situatiilor financiare, ce se intampla cu creditorii care nu si-au recuperat debitele?
Pana cand pot ei cere falimentul societatii?
Multumesc tare mult!
sunteti sigura ca s-a dizolvat si radiat firma de la registrul comertului?
verificati aici:[ link extern ] /
La art. 237 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale alin. 6 si 7 sunt stabilite niste termene in care orice persoana interesata poate sa ceara desemnarea unui lichidator. Pentru a cere falimentul se intra sub incidenta Legii 85/2006 privind insolventa si procedura se deruleaza dupa alte reguli si in alte conditii. Ideea este ca desi societatea a fost dizolvata pe Legea nr. 31/1990 daca sunt intrunite conditiile Legii 85/2006 poate intra in procedura de insolventa.

In cazulin care o societate a fost dizolvata de R.C pentru nedepunerea situatiilor financiare, ce se intampla cu creditorii care nu si-au recuperat debitele?

Creditorii isi pot recupera debitele pana la RADIREA soc din reg com
Pana cand pot ei cere falimentul societatii?

Daca indeplinesc conditiile prevazute de legea 85/2006 oricand pana la RADIREA soc