Forum Discuţii juridice Executare silită executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

executor judecatoresc

in ce conditii pot deveni executor judecatoresc? sunt agent de politie + am absolvi Fac. de Drept la stat. Multumesc.
accesati site-ul executorilor judecatoresti.astfel, parcurgeti legea lor de functionare in care sunt mentionate explicit conditiile.
In primul rand trebuie sa strangeti 5.000 de euro. Conform noului Statut UNEJ, cine vrea sa intre in profesie trebuie sa aiba cu ce.
Daca acest lucru e corect sau legal, vom dezbate poate cu alta ocazie.
Nu dezinforma :). Taxa de 5000 euro este pentru cei care intra fara examen, fiind scutiti de la plata rudele executorilor judecatoresti :)
La o asociatie de proprietari , pentru un rau-platnic, s-a dat sentinta, s-a legalizat, am depus-o pentru executare silita si instanta CA SOLUTIE: ,,pentru comunicarea sentinţei prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire şi legalizarea sentinţei la rămânerea irevocabilă''.S-a dat termen peste o luna.
Primesc eu, sau debitorul aceasta recomandata, sau e vorba de altceva?