Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Viza ITM pe actele aditionale la contractul individual ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Viza ITM pe actele aditionale la contractul individual de munca

Buna ziua ,
Societatea la care lucrez are aprobare de la ITM pentru efectuarea la sediul angajatorului a operatiunilor de pastrare si completare a carnetelor de munca incepand cu data de 01.02.2010.Am avut contract de munca pe durata determinata pana la data de 04.05.2010 , acest contract fiind vizat de ITM.Au urmat inca trei acte aditionale pentru prelungirea contractului , dar acestea nu sunt vizate de ITM , societatea spunandu-mi ca daca are aceasta aprobare de efectuare la sediu a operatiunilor nu mai este necesara prezentarea actelor aditionale la ITM pentru viza .
Intrebarea mea este daca intr-adevar aceste acte aditionale nu mai trebuie vizate la ITM si care este baza legala ?

dc are aprobare, nu e nevoie sa inregistreze Actele Aditionale.
Actele aditionale trebuiau prezentate spre vizare la data cand ati incetat c.i.m. ... ITM-ul nu putea sa certifice inscrierile efectuate in carnetul de munca , atata timp cat nu exista acele acte depuse la ITM.

Legea nr.130/1999 prevedea :
Art. 3. – (1) La solicitarea unor angajatori care au posibilitatea de a păstra şi completa carnetele de muncă ale salariaţilor, inspectoratele teritoriale de muncă pot aproba ca aceste operaţiuni să fie efectuate de către aceşti angajatori.
(2) Angajatorii prevăzuţi la alin. (1) au următoarele obligaţii:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.

Din acest text rezulta faptul ca angajatorii respectivi nu aveau obligatia sa depuna la ITM actele privind executarea, suspendarea, modificarea şi încetarea contractelor individuale de muncă, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora.
Buna ziua , ma scuzati ca ma bag in discutie dar am si eu o problema sa zic asemanatoare , am incheiat un contrcat cu un S.R.L pe 2 luni de zile si nu am viza ITM-ului pe el ... cu toate astea am facut vizita medicata ...etc .Angajatorul mi-a spus ca numai este nevoie de viza ITM-ului... este normal? are dreptate ..sau risc sa muncesc 2 luni degeaba? mentionez ca am si eu o copie acasa dupa contract semnata si stampilata . Va rog daca va pricepeti nu ocoliti mesaju meu chiar am nevoie de un sfat . Cu stima , Cristi
Ca sa va linistiti,cititi comunicatul de pe sit-ul ITMB. Incepand cu data de 01.01.2011, ITM-ul are numai atributii de control. de la aceasta data nu se mai vizeaza niciun act la ITM,deci nici Contractele Individuale de Munca. e greu sa vezi un contract fara viza ITM-ului pe el,dar e perfect legal.Contractele, ca si celelalte acte privitoare la la modificarea CIM se transmit numai prin REVISAL.
CristiVL a scris:

Buna ziua , ma scuzati ca ma bag in discutie dar am si eu o problema sa zic asemanatoare , am incheiat un contrcat cu un S.R.L pe 2 luni de zile si nu am viza ITM-ului pe el ... cu toate astea am facut vizita medicata ...etc .Angajatorul mi-a spus ca numai este nevoie de viza ITM-ului... este normal? are dreptate ..sau risc sa muncesc 2 luni degeaba? mentionez ca am si eu o copie acasa dupa contract semnata si stampilata . Va rog daca va pricepeti nu ocoliti mesaju meu chiar am nevoie de un sfat . Cu stima , Cristi

Daca data de incepere a activitatii este dupa 01.01.2011, inclusiv atunci c.i.m. nu se mai depune la ITM spre inregistrare, ci se transmite prin REVISAL.
Ca sa fiti mai sigur puteti solicita angajatorului o copie certificata de pe pagina din registrul electronic, care cuprinde/cuprind inscrierile referitoare la persoana dvs.