Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... director comercial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

director comercial

ce studii trebuie sa ai pentru functia de director comercial? si cum se calculeaza salariul de director comercial?
Studii superioare de preferat economice dar nu-i obligatoriu.
Salariul minim pe economie si se aplica coeficientul de ierarhizare 2 la care se adauga diverse sporuri negociate cu angajatorul daca este cazul;
mihaiela dragomir a scris:

.....
Salariul minim pe economie si se aplica coeficientul de ierarhizare 2 la care se adauga diverse sporuri negociate cu angajatorul daca este cazul;

Acest coeficient nu mai este valabil decat daca este prevazut in ccm la nivel de unitate sau la nivel de ramura de activitate ...
imi spuneti, va rog, unde spune ca coeficientul nu mai e valabil?
Depinde de ramura in care activati.La privati nu aveti coeficientii de la stat. Totul e pe baza de negociere
Pai ia uite ce scrie mai jos: la nivel de firma. La ce se refera?

Conform art.247 din CODUL MUNCII, se specifica urmatoarele:”în cazul in care la nivel de firmă nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior”, adica Contractul Colectiv la Nivel National.
În concluzie începând cu 01.01.2009 trebuie majorate salariile la minim 600 lei, iar pentru urmatorele categorii se vor aplica la salariul minim urmatorii coeficienţi minimi de ierarhizare:

ART.40. – (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.