avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii multe pareri ale contabililor diferite....salariu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

multe pareri ale contabililor diferite....salariu minim 720 sau 804?

luam exemplul unui lucrator comercial cu studii medii (are la dosar diploma de bacalaureat) si vreau sa il angajez cu salariu minim pe economie.
Intrebarea este : 720 ron sau 804?
am intrebat mai multe persoane si mi-au raspuns diferit...multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:49, 27 Februarie 2011
670 lei

Nu poate fi decat o singura parere. Aceea prevazuta in H.G. nr. 1.193/2010 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Ultima modificare: Duminică, 27 Februarie 2011
Darie Tudor, utilizator
invatacel a scris:

luam exemplul unui lucrator comercial cu studii medii (are la dosar diploma de bacalaureat) si vreau sa il angajez cu salariu minim pe economie.
Intrebarea este : 720 ron sau 804?
am intrebat mai multe persoane si mi-au raspuns diferit...multumesc!


Atentie in ramura comert salariul este: salariul minim+ 50 lei (670+50=720) mai trebuie sa verificati daca nu cumva a fost inregistrat act aditional la CCMNN pe ramura comert pentru 2011si sa luati de acolo coeficientii de ierarhizare.
Contractul Colectiv de Munca la nivelul Ramurii Comert prevede urmatorii coeficienti :
Art. 39. – (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori
1. necalificati = 1;
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2;
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.

Coeficientii de salarizare se aplica la salariul minim negociat pe unitate care nu poate fi mai mic decat salariul minim pe ramura comert prevazut in prezentul contract colectiv de munca.

Salariul minim negociat pentru aceasta ramura de activitate este de 720 lei ...:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu pentru ramura comert incepand cu 1 ianuarie 2011 Marius Aurel Marius Aurel Dupa ce va fi inregistrat, va fi publicat in MO si de la acea data va fi valabil noul CCM 2011 - 2014 si de la acea data se vor incheia noile Acte aditionale ... (vezi toată discuția)
Salariu minim denisel denisel Buna seara, va rog sa-mi spuneti care este salariu minim pentru un angajat in functia de inspector resurse umane cu 2ore/zi va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Salarii / ianuarie 2011 florentina_2010 florentina_2010 Poate ma ajuta cineva in privinta stabilirii salariilor pe luna ianuarie 2011.Se apropie data cand trebuie sa platim salariile pe ianuarie, insa nu stim ce ... (vezi toată discuția)