avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratie falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratie falsa

Buna seara ! Un prieten de al meu a fost amenintat de catre o persoana prin telefon. .Acesta a facut reclamatie la politie ca individul respectiv sa fie sanctionat cu o amenda administrativa.Martor am fost eu , declarand pe propria raspundere ca am asistat la convorborile telefonice si am auzit cum a fost amenintat , desi realitatea a fost alta..nu am fost de fata, si am si exagerat in declaratii. Pot fi acuzat de fals in declaratii ? nu am antecedente penale si nu am platit nicio amenda in viata mea. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: martinel25 , utilizator 18:32, 7 Martie 2011
Da puteti fi cercetat pentru comiterea infractiunii de marturie mincinoasa fapte prevazuta si pedepsita de art.260 din Codul Penal
in caz de se dovedeste ca am mintit desi e cam greu , cu ce ma pot alege ? daca sunt la prima abatere de genul asta , desi acest caz nu este unul chiar foarte grav , au fost un schimb de amenintari intre ei , si eu am tinut cu prietenul meu,,acesta refuzand sa il cheme in instanta pe inculpat si optand doar pt a i se da o amenda administrativa....sunt cam speriat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marturie mincinoasa justis justis in cazul in care la proces vreau sa imi skimb unele detalii din declaratia data pana atunci pot intra la marturie mincinoasa? multumesc #-o (vezi toată discuția)
ce inseamna sa fi in locul si momentul nepotrivit !!!!!!!!! donyo donyo In primul rand Buna Seara(Ziua) , am si eu nevoie de pareri pentru un caz...intr-o seara ne-am chefuit 3 insi si la un moment dat din cauza betiei unul care ... (vezi toată discuția)
Martor - marturie mincinosa xuser xuser Pe scurt: vin 5 sa ma bata. Politia il prinde pe unul iar ala cheama ,sa zicem, pe 2 dintre complici ca martori (mincinosi evident). Daca din martori devin ... (vezi toată discuția)