Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratie falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratie falsa

Buna seara ! Un prieten de al meu a fost amenintat de catre o persoana prin telefon. .Acesta a facut reclamatie la politie ca individul respectiv sa fie sanctionat cu o amenda administrativa.Martor am fost eu , declarand pe propria raspundere ca am asistat la convorborile telefonice si am auzit cum a fost amenintat , desi realitatea a fost alta..nu am fost de fata, si am si exagerat in declaratii. Pot fi acuzat de fals in declaratii ? nu am antecedente penale si nu am platit nicio amenda in viata mea. Va multumesc
Da puteti fi cercetat pentru comiterea infractiunii de marturie mincinoasa fapte prevazuta si pedepsita de art.260 din Codul Penal
in caz de se dovedeste ca am mintit desi e cam greu , cu ce ma pot alege ? daca sunt la prima abatere de genul asta , desi acest caz nu este unul chiar foarte grav , au fost un schimb de amenintari intre ei , si eu am tinut cu prietenul meu,,acesta refuzand sa il cheme in instanta pe inculpat si optand doar pt a i se da o amenda administrativa....sunt cam speriat