avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sunt functionar public?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sunt functionar public?

Angajatii directiilor silvice din subordinea Regiei Nationale a Padurilor sunt functionari publici?
Cel mai recent răspuns: cosmina_p , utilizator 10:01, 16 Noiembrie 2011
Tare intrebarea #-o#-o#-o#

Sa va raspund tot cu o intrebare: ati semnat un contract individual de munca sau ati primit un act administrativ de numire in functia publica?X-(
Intrebarea tare#-o este urmarea unei decizii la fel de tare a instantei :hammer:,si anume:pe rolul sectiei civile aveam un dosar cu obiectul litigii de munca;la al zecelea termen s-a dispus scoaterea de pe rolul acestei instante si trimiterea acestuia la sectia contencios adm deoarece personalul silvic face parte din categ functionarilor publici.Anul trecut am mai avut un dosar tot pe litigii de munca si a fost solutionat de sectia civila.Functia de sef de ocol am ocupat-o in urma unui concurs.Dupa castigarea concursului,directia silvica a emis o decizie de numire pe acest post.Ce ar trebui sa fac in continuare?#-o#-o#-o
Dupa ce a-ti luat la cunostinta de numire in functia de sef ocol silvic conform actului administrativ de numire, a-ti depus juramantul de credinta in baza Legii 188/1999 ?
Nu.
Cand ati fost "numita" sef ocol:
- vi s-a intocmit un nou cim sau vi s-a modificat functia prin act aditional
- sau ati primit o decizie de numire in functia publica si trebuia sa depuneti juramantul etc..?

Chiar e asa de greu sa raspundeti la aceasta intrebare?...#-o

Nu are nicio relevanta daca o instanta va considera personal contractual, functionar public sau presedintele tarii, si judecatorii pot fi incompetenti sau sa bata campii...

Alte discuții în legătură

Probleme suspendare contract de munca cezarno1 cezarno1 Sunt Ungureanu Cezar, am lucrat ca inginer silvic in cadrul unui ocol silvic de stat din cadrul unei directii silvice. In urma cu 2 ani a inceput o cercetare ... (vezi toată discuția)
Obiectul cauzei si materia juridica - incadrare gresita marinpreda marinpreda Am depus o contestatie la decizia de incetare de drept cim, (angajat contractual) Tribunalul a incadrat: obiectul cauzei - litigiu privind functionarii ... (vezi toată discuția)
Competenta materiala ionu roman ionu roman Litigiile privind functionari publici- litigii de munca sunt de competentza Curtii de Apel sau a tribunalului? are Tribunalul competenta exclusiva pe ... (vezi toată discuția)