Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbarea functiei - perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbarea functiei - perioada de proba

Sunt angajata la o firma din iulie 2010. De la 1 decembrie m-au facut sef de magazin, dar nu am semnat un act aditional pentru schimbarea functiei si marirea salariului, au spus ca mai intai trebuie sa stau 3 luni de zile in perioada de proba si apoi imi vor face actul aditional. Este corect? Mi-au spus ca daca dupa perioada de proba nu corespund functiei sunt obligati sa ma dea afara. Eu stiu ca la schimbarea functiei se face actul aditional si daca nu corespunzi trebuie sa te puna pe o functie mai mica, nu trebuie sa te dea afara.
angajatorul a actionat ilegal. aveti optiunea sa il actionati in judecata.
Art.32 din Codul Muncii prevede :
(1) Pe durata executării unui contract individual de muncă nu poate fi stabilită decât o singură perioadă de probă.
(2) Prin excepţie, salariatul poate fi supus la o nouă perioadă de probă în situaţia în care acesta debutează la acelaşi angajator într-o nouă funcţie sau profesie ori urmează să presteze activitatea într-un loc de muncă cu condiţii grele, vătămătoare sau periculoase.
....

Prin urmare, salariatul poate fi suspus la o noua perioada de proba in cazul in care trece intr-o noua functie...
sunt de acord cu perioada de proba, dar nu trebuia sa-mi schimbe functia in cartea de munca la 1 decembrie?
incepand cu data semnarii actului aditional la c.i.m.
ref. perioada de proba consider ca angajatorului nu i-a stat nimic in cale sa va " studieze " timp de 5 luni!
ecristina a scris:

trebuia sa-mi schimbe functia in cartea de munca la 1 decembrie, nu-i asa?

Da, trebuie sa va intocmeasca un act aditional la c.i.m. privind modificarea functiei.