Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate introduce o \"actiune inpretentii\" impotriva ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate introduce o "actiune inpretentii" impotriva executorului judecatoresc?

In cadrul procedurii executionale creditorul incheie cu executorul judecatoresc un Contract De Executare Silita cu specificarea termenului de finalitate a executarii silite a Titlului Executoriu, cu obligatii bilaterale; creditorul se obliga sa-i achite onorariul si alte cheltuieli ocazionate cu executarea silita, iar executorul se obliga ca va pune in executare silita titlul executoriul si executarea cheltuielilor de executare avansate de creditor.
Daca executorul judecatoresc nu respecta clauzele contractuale si, nu executa de la debitor creanta; ce este lichida, exigibila si certa, (fac mentiunea ca creditorul prin toate mijloacele a adus la cunostinta despre averea indestulatoare a debitorului), deasemeni nu pune in srcina debitorului nici cheltuielile de executare avansate de creditor.
Se poate promova o actiune in rezolutiunea contractului cu pretentii; cu obligarea executorului judecatoresc sa restituie suma cu titlul de onorariu plus dobanda BNR privind obligatii comerciale, deasemeni si obligarea celorlalte cheltuieli de executare avansate de creditor, cheltuieli stabilite de executor judecatoresc prin P-V, care potrivit disp. art.371^7 alin.3), 4) Cod proc.civ. constituie Titlul Executoriu..??, deasemeni pot sa-l oblig sa-mi restituie originalul Titlului Executoriul pus pe Sentinta Judecatoreasca? :((#-o.. Va multumesc.
Da, personal consider admisibila o astfel de actiune, atat timp cat puteti dovedi culpa acestuia precum si daca sunt indeplinite si celelalte conditii generale de angajare a raspunderii civile.
Cererea pt restituirea titlului o pueti face direct executorului judecatoresc.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii