avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident pe trecerea de pietoni

am suferit o mare trauma saptamana trecuta si anume:fetita mea a fost lovita pe trecerea de pietoni.lovitura nu a fost asa de grava,mai exact o contuzie la cap care s-a soldat cu multe vanatai si spaima cat cuprinde.Problema care ne-o punem acum este ca nu stim exact cum se procedeaza in astfel de cazuri intrucat noi nu am mai fost implicati in astfel de probleme.Vinovatul vrea sa ne intelegem dar nu stim exact ce suma sa cerem,daca se face intai plangerea ca dupa intelegere sa ne-o retragem?,daca mergem in instanta ce anume o sa ne trebuiasca in afara de bani#-o.Suntem complet pe dinafara si va rog din suflet daca se poate sa ne ajutati si pe noi cu cateva sfaturi.Va multumim anticipat!
Cel mai recent răspuns: andrutzu , utilizator 07:00, 12 Martie 2011
Daca e vai mama lui,mare lucru nu-i poti cere intr-adevar dar poate plati in instanta in alt mod,banuiesc.Nu e de-al lui Becali mod sigur:thumbup:.Ca zile de ingrijiri,deja a trecut o saptamana si abia de acum incep sa-i mai treaca vanataile de la nivelul ochilor,asa ca o sa mai necesite inca o saptamana cel putin.Va multumesc mult!
Mergeti cu fata si la IML si solicitati un certificat medical pentru ingrijiri.
Bafta.
andrutzu a scris:

am suferit o mare trauma saptamana trecuta si anume:fetita mea a fost lovita pe trecerea de pietoni.lovitura nu a fost asa de grava,mai exact o contuzie la cap care s-a soldat cu multe vanatai si spaima cat cuprinde.Problema care ne-o punem acum este ca nu stim exact cum se procedeaza in astfel de cazuri intrucat noi nu am mai fost implicati in astfel de probleme.Vinovatul vrea sa ne intelegem dar nu stim exact ce suma sa cerem,daca se face intai plangerea ca dupa intelegere sa ne-o retragem?,daca mergem in instanta ce anume o sa ne trebuiasca in afara de bani#-o.Suntem complet pe dinafara si va rog din suflet daca se poate sa ne ajutati si pe noi cu cateva sfaturi.Va multumim anticipat!

*****
Pentru plangere, ingrijirile medicale din certificatul IML trebuie sa treaca de 10 zile.
Aveti la dispozitie 2 luni in care sa va hotarati daca depuneti sau nu plangere penala.
Ultima modificare: Joi, 10 Martie 2011
avvalentina, utilizator
De ce stati si nu va duceti la IML pt a scoate certificat medico-legal. Trebuie sa stiti cate zile de ingrijiri medicale se vor oferi pt a putea face incadrarea corecta a faptei. Vedeti ca daca sunt mai putin de 10 zile nu prea aveti ce face deoarece vatamarea corporala din culpa exista numai in conditiile in care zilele de ingrijiri medicale depasesc cele 10 zile.
Ultima modificare: Joi, 10 Martie 2011
ContSters178374, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns, luni 14.03 o sa mergem cu fata la IML si apoi o sa depunem si plangerea la politie.
O zi buna tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool și părăsirea locului accidentului Beyu Beyu Am părăsit locul accidentului având o alcoolemie de 0,65 an aerul expirat, ce pedeapsa risc? Nu am avut evenente și nici amenzi până acum. Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Accident cu vatamare corporala mirelasob mirelasob Acum o saptamana am suferit un grav accident de circulatie, din care , multumita domnului, am scapat decat cu vanati, o mana in gips si o fractura la picior. ... (vezi toată discuția)
Zile spitalizare cristina2516 cristina2516 buna ziua, am avut o altercatie cu cineva care a sarit la bataie dupa ce mi-a strambat aripa la masina m-a si batut, in timp ce ne bateam persoana respectiva ... (vezi toată discuția)