Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident pe trecerea de pietoni

am suferit o mare trauma saptamana trecuta si anume:fetita mea a fost lovita pe trecerea de pietoni.lovitura nu a fost asa de grava,mai exact o contuzie la cap care s-a soldat cu multe vanatai si spaima cat cuprinde.Problema care ne-o punem acum este ca nu stim exact cum se procedeaza in astfel de cazuri intrucat noi nu am mai fost implicati in astfel de probleme.Vinovatul vrea sa ne intelegem dar nu stim exact ce suma sa cerem,daca se face intai plangerea ca dupa intelegere sa ne-o retragem?,daca mergem in instanta ce anume o sa ne trebuiasca in afara de bani#-o.Suntem complet pe dinafara si va rog din suflet daca se poate sa ne ajutati si pe noi cu cateva sfaturi.Va multumim anticipat!
Daca e vai mama lui,mare lucru nu-i poti cere intr-adevar dar poate plati in instanta in alt mod,banuiesc.Nu e de-al lui Becali mod sigur:thumbup:.Ca zile de ingrijiri,deja a trecut o saptamana si abia de acum incep sa-i mai treaca vanataile de la nivelul ochilor,asa ca o sa mai necesite inca o saptamana cel putin.Va multumesc mult!
Mergeti cu fata si la IML si solicitati un certificat medical pentru ingrijiri.
Bafta.
andrutzu a scris:

am suferit o mare trauma saptamana trecuta si anume:fetita mea a fost lovita pe trecerea de pietoni.lovitura nu a fost asa de grava,mai exact o contuzie la cap care s-a soldat cu multe vanatai si spaima cat cuprinde.Problema care ne-o punem acum este ca nu stim exact cum se procedeaza in astfel de cazuri intrucat noi nu am mai fost implicati in astfel de probleme.Vinovatul vrea sa ne intelegem dar nu stim exact ce suma sa cerem,daca se face intai plangerea ca dupa intelegere sa ne-o retragem?,daca mergem in instanta ce anume o sa ne trebuiasca in afara de bani#-o.Suntem complet pe dinafara si va rog din suflet daca se poate sa ne ajutati si pe noi cu cateva sfaturi.Va multumim anticipat!

*****
Pentru plangere, ingrijirile medicale din certificatul IML trebuie sa treaca de 10 zile.
Aveti la dispozitie 2 luni in care sa va hotarati daca depuneti sau nu plangere penala.
avvalentina, utilizator
De ce stati si nu va duceti la IML pt a scoate certificat medico-legal. Trebuie sa stiti cate zile de ingrijiri medicale se vor oferi pt a putea face incadrarea corecta a faptei. Vedeti ca daca sunt mai putin de 10 zile nu prea aveti ce face deoarece vatamarea corporala din culpa exista numai in conditiile in care zilele de ingrijiri medicale depasesc cele 10 zile.
ContSters178374, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns, luni 14.03 o sa mergem cu fata la IML si apoi o sa depunem si plangerea la politie.
O zi buna tuturor!