Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

nasului meu de botez i-a murit sotia in 2004.pe titlul de propietate este trecut numai numele lui.Acum doreste sa faca succesiunea dar in anexa 24 este trecut si fratele decedatei care nu doreste sa renunte chiar daca nasul meu este dispus sa ii ofere un lot de pamint foarte valoros.Cum poate sa o scoata la capat?Care sunt variantele?
terenul era bun comun sau doar bunul nasului dvs?
era pamintul si casa facuta de nasi de-a lungul vietii numai a lor dar cumnatul o mosteneste pe nasa adica sora lui