Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mansardare bloc, direct afectati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mansardare bloc, direct afectati

Buna ziua,
locuiesc in Iasi intr-un bloc P+4, construit in 1972, la etajul 3. Deasupra uneia din camerele mele e un uscator (o camera la etajul 4, proprietate comuna). Se pune in discutie mansardarea de catre o firma. Stiu ca trebuie acordul tuturor celor direct afectati (pe lina 50%=1). Avind in vedere ca acest uscator va dispare caci aici va fi construita scara ce va face legatura cu mansarda, sunt direct afectata (voi avea scara deasupra camerei) sau textul de lege se refera strict la cei de la etajul 4? Daca nu doresc mansardarea pur si simplu nu semnez?
Va multumesc.
Mansardarea e un act de administrare a blocului, si nu necesita acordul tuturor proprietarilor. Se pot impotrivi toti cei "direct afectati", daca majoritatea sunt de acord, nu mai conteaza. Puteti propune ca mansardarea sa se faca in asa fel incat sa existe uscator in continuare, daca asta va e problema. N-am inteles ce e cu scara si cu 50%=1, dar sunt aspecte irelevante.
Uscatorul dispare deoarece in locul lui se vor construi scarile pt mansarda; e suficient acordul a 50% +1 dintre locatari sau cumulativ cu "toti cei afectati"? Suntem proprietari, cum sa nu fie nevoie de acordul nostru?
Normal ca vi se cere acordul, asta insa nu inseamna ca puteti bloca constructia doar pentru ca nu va convine dvs. Cine a spus ca nu se poate face in alta parte uscator? In toata mansarda ar trebui sa aiba loc si un uscator cred eu...

Nu stiu de unde ati inteles ca proprietarii direct afectati au un drept un plus. Mansardarea profita intregului bloc, pentru ca e o masura de reabilitare termica si de scadere a unor costuri comune. Aveti si alt motiv decat uscatorul fix pe positia unde e acum pentru a refuza aceasta operatiune?
Probabil ca nu m-am exprimat destul de clar: firma care vrea sa construiasca mansardaface locuinte peste etajul 4, pe care apoi le va vinde, deci nu se pune problema altui spatiu pentru uscator. Avind in vedere ca tot santierul dureaza 1 an sigur ca ma deranjeaza. In plus de la serviciul de urbanism al Primariei mi s-a spus ca nu exista autorizatie de constructie pentru acest bloc. Sa fie legat de faptul ca e din 1972? si de asigurarea de risc seismic vad ca nimeni nu pomeneste nimic, parca era obligatorie, gresesc?
Mansardarea e una, construirea altui etaj e alta... Daca nu exista autorizatie de constructie atunci nu se poate construi si la prima masura luata de constructor ar fi bine sa chemati un inspector de la primarie: le va da amenda si va sista lucrarea. Modul in care se poate construi e prevazut in certificatul de urbanism, acolo poate ca exista prevazut si riscul seismic.