Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

ART 31 Codul muncii
1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere....
Intrebare: pentru o functie de conducere perioada de proba se poate stabili ca fiind de 30 zile? dar de 15 zile? Se poate pune orice perioada respectand limita maxima?
Multumesc.
blueblue, utilizator
Pentru ca legiuitorul a stabilit numai o limita maxima a perioadei de proba, lasa la nivel de negociere intre parti limita minima, care poate fi oricat s-au inteles angajatul cu angajatorul.
Marcel Mihalache, Avocat
Din moment de Codul precizeaza "cel mult" ...sigur ca se poate. Totul este ca societatea sa-si dea seama de aptitudinile salariatului in perioada de timp pe care o stabileste, iar perioada sa fie corect stabilita prin comparatie cu aceea stabilita pentru un post de cealalta natura.
Ex.: daca stabilesc 15 zile pentru un post de conducere, atunci stabilesc 10 zile pentru un post de executie, stiut fiind ca art. 31 alin.3 stabileste ca pentru muncitori necalificati perioada de proba nu poate depasi 5 zile lucratoare.
Totusi este mult prea scurta o perioada de 15 zile pentru un post de conducere. S-ar justifica minim 30 zile.