Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul - Diurna 2011 - Amsterdam
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul - Diurna 2011 - Amsterdam

Buna ziua,

Duminica 13 martie plec pentru 4 zile in interes de serviciu in Amsterdam si as vrea sa stiu care este calculul diurnei pentru Amsterdam in 2011.

Multumesc frumos
camelia_mihai a scris:

Buna ziua,

Duminica 13 martie plec pentru 4 zile in interes de serviciu in Amsterdam si as vrea sa stiu care este calculul diurnei pentru Amsterdam in 2011.

Multumesc frumos

mentionez ca lucrez in sectorul privat
Pentru Olanda diurna se exprima in €(EUR) si este de 35 € pentru categoria I si 56 € pentru categoria a II-a.
Pentru societatile comerciale, nivelul diurnei, din punct de vedere al deductibilitatii cheltuielilor, se situeaza la nivelul de 2,5 X Diurna legala pentru categoria I.
Diurna externa acordata de agentii economici privati trebuie sa fie cel putin egala cu cea prevazuta de HG 518/1995 (ce reglementeaza nivelul diurnei pentru salariatii institutiilor publice) conform Contractului colectiv de munca 2007-2010 (care pare a mai fi in vigoare..)
Nivelul diurnei externe pentru Olanda, conform HG 518/1995, este, in acest moment, de:
35 euro x 0.75 (diminuare conform Legii nr. 118/2010) x 1.15 (crestere conform Legii nr. 285/2010, art. 10) = 30.19 euro
sarabana a scris:

Diurna externa acordata de agentii economici privati trebuie sa fie cel putin egala cu cea prevazuta de HG 518/1995 (ce reglementeaza nivelul diurnei pentru salariatii institutiilor publice) conform Contractului colectiv de munca 2007-2010 (care pare a mai fi in vigoare..)
Nivelul diurnei externe pentru Olanda, conform HG 518/1995, este, in acest moment, de:
35 euro x 0.75 (diminuare conform Legii nr. 118/2010) x 1.15 (crestere conform Legii nr. 285/2010, art. 10) = 30.19 euro

In sectorul privat, diurna pentru deplasarile in strainatate este deductibila in limita a 2.5 ori nivelul stabilit pentru institutiile publice.
Da, din punctul de vedere al deductibilitatii fiscale 2,5 x 30,19 euro/zi.