Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru refuz recoltare probe biologice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru refuz recoltare probe biologice

Salut la toata lumea ! Am fost oprit pe la ora 4 dimineata de un politist de la rutiera, acesta a venit la mine cu alcool testul cu "duda" aia din capat pusa, am refuzat proba cu alcool-testul, am mers de buna voie la spital pentru probe biologice, acolo a venit doamna asistenta la mine cu o seringa si doua flacoane de ampicilina, care aveau lichid incolor in ele, sa-mi ia sange, am refuzat deoarece nu aveau trusa standard de recoltare a probelor biologice si in flacoanele alea proba de sange se altera. Mi s-a deschis dosar penal si mi s-a suspendat permisu' pe motiv de sustragere de la recoltarea probelor biologice . In caietu' acela de la spital au consemnat ca nu aveau trusa aia speciala. Ce pot face sa-mi dea permisu' pana se termina procesu' ? Multumesc
se face o plangere impotriva procesului verbal in termen de 15 zile de la data comunicarii, plangere care se depune la grefa judecatoriei din carei raza esti(unde ai domicilui). ti se da un certificat de grefa(de obicei iti da cu flit cand mergi acolo, trebuie sa inssti sa iti elibereze certificatul in ziua respectiva) pe urma faci o cerere la comandantul unitatii din care face parte agentul constatator prin care ii ceri sa iti elibere permisul de conducere la acea cerere trebuie atasta certificatul de grefa.
plangerea in potirva procesului verbal trebuie sa fie conceputa IN FAPT si IN DEPT cu precizarea motivelor pentru care ceri anularea procesului sau in subsidiar inlocuirea sanctiunii. sa nu uiti sa atasezi porcesul verbal. SUCCES
Luaţi legătura cu un avocat. Faceţi plângere împotriva procesului verbal. Există o directivă europeană care spune că refuzul recoltării de probe biologice nu constituie infracţiune deoarece, aşa cum ai dreptul să nu dai nicio declaraţie, aşa ai şi dreptul de a nu da probe biologice. Mai exact, ai dreptul de a nu te incrimina. Având în vedere faptul că legislaţia comunitară are prioritate în faţa dreptului naţional, puteţi câştiga în instanţă.
In cazul meu nu s-a intocmit proces verbal ci s-a dispus direct incepere urmaririi penale sub acuzatia de sustragere. Daca se intocmea proces verbal, stiam ca trebuie facuta plangere impotriva procesului verbal, solicitam eliberarea unui certificat de grefa in baza caruia mi se inapoia permisul. Alte sugestii ? Multumesc
dvs vi sa dechis dosar penal ,pt refuz,la recolatare,nicidecum sustragere,permisul nu va fi restituit pana nu se va intocmi o solutie dosarului dvs.nu vad de ce va-ti sustras sa suflati in echilotest,cu atat mai mult ati refuzat si recoltarea probelor,pe masa celor de la cercetari penale nu da prea bine,trebuie sa aveti motive f bine intemeiate sa recurgeti la refuz ,asa daca nu cumva ati fost bine ''drojdit'' sau nu va placut moaca agentului va recomand sa luati un avocat bun deoarce,sunt multe dosare ca ale dvs care zac uitate ''la refuz de recoltare'' va doresc mult noroc
Domnul dan75 se numeste etilotest ( drager ) este obligativitatea ca recoltarea de sange se face cu trusa speciala , este primul lucru care il poate face sa castige , daca erau destepti solicitau proba de urina , pe langa aceste aspecte se incalcau drepturile pacientului legea nr 46 din 2003 ART. 13
Pacientul are dreptul sa refuze sau sa opreasca o interventie medicala asumandu-si, in scris, raspunderea pentru decizia sa; consecintele refuzului sau ale opririi actelor medicale trebuie explicate pacientului. Pe langa aceste aspecte sunt obligati ca mustiucul sa fie sigilat si desfacut de catre sofer ! iar la refuz trebuie sa fie si un martor ! Puteti solicita audierea medicului respectiv asistentei care au consemnat lipsa materialelor necesare ! succes ! Incercati sa adunati o lista de probe dupa care intrati in audienta la prim procurorul de pe raza care s-a comis "infractiunea"