avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda ITM - SSM
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda ITM - SSM

buna ziua,
nu stiu daca postey unde trebuie, dar sunt foarte nelinistita şi va rog, poate se gaseste cineva pe acest forum cu un sfat, o idee
problema sta in felul urmator: pe data de 14.02.2011 am avut control itm relatii munca şi ssm. pe partea de relatii se lasa imediat cu amenda.bun, cel de la ssm imi da masuri de indeplinit pana pe data de 11.03.2011.eu pe 15. 03.2011 am incetat activitatea, am inchis cartile de munca, dar nu asta e bai ci...pe 11.03.2011 pana in ora pranzului vine doamna postas cu scrisoare de la itm...proces verbal amenda 8000 lei, proces de pe 09.03.2011, cun un martor oarecare, adica cum se poate scrie amenda inainte de data indeplinirii masurilor? nu stiu, eu nu ma pricep foarte bine, sau chiar deloc
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:05, 12 Martie 2011
Nu ati semnat procesul verbal?Puteti sa-l contestati.
Depuneti plangere contraventionala impotriva acestui proces verbal de contraventie la judecatoria competenta.
Care este temeiul de drept pentru care v-au sanctionat amenda ? ... adica, ce articol din lege au scris pe PV.
amenda pe legea 319/2006 art 39 alin 4
nu am semnat pv motiv ..'nu este de fata' semneaza un martor, probabil unul de-al lor
ceea ce nu pricep eu este faptul ca aveam termen pana pe 11.03 de indeplinire masuri, iar stimatul domn inspector ssm intocmeste proces verbal de contraventie pe data de 9.03
multumes
Nu cumva masurile sunt date de cei de la relatii de munca , intrucat amenda primita este pe SSM ...?
Ce masuri vi s-au dat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda itm conf art. 23(1) l 108/1999 ayenergymold ayenergymold buna seara,sunt directorul unei societati comerciale,am fost amendat de itm cu suma de 5000 lei,pt netransmiterea prin fax a anexei 3 cu raspunsul la masurile ... (vezi toată discuția)
Dovadă primire proces verbal nulă? Cristi2017 Cristi2017 Buna ziua! Va rog sa-mi răspundeți la următoarele întrebări aferente următoarei situații: O persoană juridică a avut un control de la ITM. În ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala impotriva unui proces verbal incheiat in baza legii nr. 61/1991 danutp danutp amendarea cu 200 ron pt. art.2 pct1 L61\91 rep. subsemnatul ma aflam pe deal la un teren proprietatea mea care este ingradit cu gard 38arii ,in vecinatate era ... (vezi toată discuția)