Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 43 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 43 de ani

buna ziua!nici nu stiu cum sa incep.tata trebuie sa faca succesiunea dupa tatal lui care e mort de 43 de ani,si nici nu are acte pe pamanturi si casa .pe cand traia nu se faceau acte notariale,dupa revolutie pe pamant cei de la primarie au facut acte pe numele la bunicu lu tata,care traia.si pe casa la mama lu tata.si pe tata nu l-au chemat sa il treaca si pe el ca mostenitor.mama lu tata a ramas pe acelasi nume si sa luat in concubinaj cu alt barbat si au facut un copil care nu are tata pe certificatul de nastere dar poarta acelasi nume cu tata,ce drept are acest copil?a murit si bunicu lu tata si pe tata iar nu l-au chemat sa ii dea pamanturile le-a dat doar la un unchi de-a lu tata pe toate,cei de la primarie.tata facand succesiunea dupa tatal lui i se redau toate drepturile?acum cateva zile a murit si mama lu tata si acum trebuie sa imparta cu fratele lui vitreg ce este al mamei lor.dar ca sa imparta trebuie sa faca succesiunea dupa tatal lui.ideea este ca cei de la primarie nu vor sa-i dea la tata actele necesare sa deschida succesiunea.poate sa ceara avocatul toate actele,daca eu nu am acte?sau judecatoria?stiti cu aproximatie cam cati banii ii trebuie?acum trebuie sa faca 2 succesiuni dupa amandoi parinti.e incurcata rau situatia,va rog sa ma ajutati cumva.
fiecare mostenitor are dreptul la cota sa de mostenirre legala, iar pentru stabilirea activului patrimoniului este nevoie de cercetarea actelor detinute de autoritatile in masura, in acest sens,iar mostenitorii trebuie sa le solicite daca nu le au.Notarul va calcula dreptul fiecarui mostenitor din casatorie sau din afara casatoriei, conform legii.Daca nu va descurcati asa luati-va un avocat sa va explice si sa faca procedura prin instanta dac se pricepe.
relidaniela a scris:

fiecare mostenitor are dreptul la cota sa de mostenirre legala, iar pentru stabilirea activului patrimoniului este nevoie de cercetarea actelor detinute de autoritatile in masura, in acest sens,iar mostenitorii trebuie sa le solicite daca nu le au.Notarul va calcula dreptul fiecarui mostenitor din casatorie sau din afara casatoriei, conform legii.Daca nu va descurcati asa luati-va un avocat sa va explice si sa faca procedura prin instanta dac se pricepe.

*****
procedura prealabila notariala este obligatorie. Nu mergeti direct la instanta!
cristinaleonte a scris:

buna ziua!nici nu stiu cum sa incep.tata trebuie sa faca succesiunea dupa tatal lui care e mort de 43 de ani,si nici nu are acte pe pamanturi si casa .pe cand traia nu se faceau acte notariale,dupa revolutie pe pamant cei de la primarie au facut acte pe numele la bunicu lu tata,care traia.si pe casa la mama lu tata.si pe tata nu l-au chemat sa il treaca si pe el ca mostenitor.mama lu tata a ramas pe acelasi nume si sa luat in concubinaj cu alt barbat si au facut un copil care nu are tata pe certificatul de nastere dar poarta acelasi nume cu tata,ce drept are acest copil?a murit si bunicu lu tata si pe tata iar nu l-au chemat sa ii dea pamanturile le-a dat doar la un unchi de-a lu tata pe toate,cei de la primarie.tata facand succesiunea dupa tatal lui i se redau toate drepturile?acum cateva zile a murit si mama lu tata si acum trebuie sa imparta cu fratele lui vitreg ce este al mamei lor.dar ca sa imparta trebuie sa faca succesiunea dupa tatal lui.ideea este ca cei de la primarie nu vor sa-i dea la tata actele necesare sa deschida succesiunea.poate sa ceara avocatul toate actele,daca eu nu am acte?sau judecatoria?stiti cu aproximatie cam cati banii ii trebuie?acum trebuie sa faca 2 succesiuni dupa amandoi parinti.e incurcata rau situatia,va rog sa ma ajutati cumva.