Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare acte de identitae
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare acte de identitae

Buna ziua ,

Fostul concubin refuza sa-mi dea C.I. si Certificatul de Nastere . Mentionez faptul ca am convietuit impreuna 13 ani ,avem 3 copii iar eu am fost nevoita sa fug de acasa din cauza abuzurilor fizice . Am depus o plangere la politie impotriva acestuia pentru abuz . Cum pot proceda pentru a-mi recupera actele de identitate ? Pot merge la Parchet pentru a depune o plangere pentru ca acesta imi retine actele ? Ce cale legala pot urma ?
Va multumesc .
Da, aceasta ar fi solutia , depuneti plangere.Concubinul dvs. ar putea fi tras la raspundere pentru infractiunea de furt calificat, deoarece v-a sustras documente care va servesc pentru legitimara sau identificare sau dovedirea starii civile.
Va multumesc din suflet!
Va mai deranjez inca o data . Plangerea sa o fac la Parchet sau la Politie ?
La Politie imi este frica sa merg pentru ca ma pot intalni cu el .

Va multumesc inca o data !

Puteti depune plangerea diresct la parchet, aveti aceasta alegere.Nu uitati insa sa prezentati si dovezi ale celor afirmate.Orice veti sustine in respectiva plangere , va trebui sa probati, altfel riscati sa faceti un denunt calomnios, luccru ce v-ar putea atrage probleme.
Cum as putea dovedi ? Eu am fugit noaptea de acasa cand el a adormit iar actele mele au ramas in casa . El poate recunoaste sau nu . Cum as putea proba acest lucru ? Am mers la locuinta impreuna cu 2 politisti sa imi iau actele si ceva din lucruile personale iar el a spus ca nu stie unde imi sunt actele pt ca s-au jucat copii cu ele . Ma gandesc ca le poate chiar arunca .