Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia 112
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia 112

Sunt salariat si pe langa mai am si o fundatie la care tin evidenta contabila, avand incheiat contract de prestari servicii conform Codulul Civil. Conform contractului, primesc trimestrial plata serviciilor mele. Cum este corect sa depun declaratia 112 privind contributia la bugetul asigurarilor sociale si de somaj in acest caz?

1. O data pe trimestru, cu toata obligatia trimestriala, exact asa cum se face plata?
2. Lunar, cu cuantumul obligatiei impartit pe luni, chiar daca plata se face trimestrial?

Precizez ca in ianuarie am depus o declaratie cu toata suma obligatiei trimestriale si am dubii ca este corect, pentru ca legea spune ca declaratia se depune lunar.

Va multumesc,
D.112 se depune lunar pana la 25 ale lunii pentru luna precedenta.