Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SOLD REGISTRUL DE CASA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SOLD REGISTRUL DE CASA

Buna seara.Puteti sa-mi spuneti care mai este maximul soldului final la registrul de casa?Pot sa am in casa de pe o zi pe alta mai mult de 10.000 roni?Multumesc
Puteti avea peste 10000 de lei sold la sfarsitul zilei in casierie,plafonul este nelimitat.
societatea a facut o lucrare la asociat, i s-a emis factura in valoare de 6400 lei, pot sa-i fac chitanta pe toata valoarea daca ne achita numerar, sau limitele sunt valabile si pentru persoane fizice?
Puteti taia chitanta pentru toata valoarea,daca incasarea este aferenta unei facturi pentru persoana fizica. Plafonul de 5000 de lei la incasare este numai pentru persoanele juridice.
Eu stiu ca pentru persoane fizice se taie bon de casa cu "incasare client", nu chitanta. ??
lucrarile de constructii sunt exceptate de la utilizarea caselor de marcat, asadar folosim chitanta.