Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii atentionari in d112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

atentionari in d112

la declaratia 112 avem atentionarea urmatoarea:
A: validari globale
atentionare regula: A28: B_brutSalarii (xxxx) = B_brutSalarii calculat cf. regulii (yyyy) unde xxxx este o suma si yyyy este alta suma,
am descoperit ca este diferenta de brut a aceluiasi angajat care este si cu contract de mandat si este si membru in consiliul de administratie, stiti acest cnp are doua incadrari si e o problema pentru declaratie
la finante primesc ok pentru depunere ( cu atentionarea acesta) dar de la Bucuresti se cere rectificativa.
daca cineva a mai intimpinat aceasta problema il rog sa aiba amabilitatea sa posteze rezolvarea pe forum
va multumesc
Pentru situatia prezentata se foloseste sectiunea B.
Asiguratul se introduce o singura data si se foloseste sectiunea B de doua ori, B1 si B2 cu selectii specifica incdrarilor, pentru mandat-salariat iar pentru consiliu- cenzori membrii in cons adm. In B2 si B4 indemnizatiile se trec cumulate.
Nu stiu daca am reusit sa fiu suficient de explicit. Discutam daca este nevoie.
numarul de angajati este mai mare de 500, folosim fisier.xml creat de un sistem integrat,
in fisierul .xml angajatul este la sectiunea B dar nu se poate sa fie pe doua pozitii
Am inteles, sistemul intregrat are probleme cu salarizarea mandat-consiliu adm pe acelasi CNP si nu stie sa-l puna in D112, discutati cu furnizorul sistemului integrat.
In ceea ce priveste D112 aceasta permite mandat si consiliu adm pe acelasi CNP, pe sectiunea B pe B1 se trece 1-salariat, se adauga o sectiune B1 si se trece 4-cenzor, cons adm.

Sunt in aceeasi situatie, doar ca la contractul de manadat baza de calcul pt. CAS depaseste suma plafonata. Desi trec acelasi CNP pe B1 si B2, calculul pt CAS se face la baza plafonata. Deci nu -mi mai calculeaza CAS pt. indemnizatie CA. Se mai afla cineva in situatia asta ? Exista rezolvare ? Multumesc