Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... certificat de nastere romanesc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

certificat de nastere romanesc

Buna ziua, as dori si eu niste raspunsuri daca se poate...Locuiesc in Italia de 1 an impreuna cu prietenul meu si fetita noastra. Fetita s-a nascut acum 5 luni in Italia si are certificat de nastere italian, noi am vrea sa mergem in Romania in vizita ,dar nu stim daca putem scoate fetita din Italia doar cu certificatul de nastere italian,sau daca mai trebuie sa-i facem alte acte. Trebuie sa-i facem actele aici la ambasada sau se poate sa le facem in Romania? Cat dureaza actele in Romania si care ar fi acelea? Care sunt actele necesare pentru certificatul de nastere romanesc al fetitei? Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am pus prea multe intrebari:(
Aveti 2 variante:
1.-fie inregistrati nasterea minorului la ambasada sau consulatul român din Italia, dupa urmatoarea procedura:
-inregistrarea naşterii la ambasadă sau consulat se face pe baza certificatului de naştere emis de autorităţile statului în care aceasta s-a produs,
-solicitarea de înregistrare a naşterii şi de eliberare.a unui certificat de naştere românesc se face de ambii părinţi ai copilului, dacă aceştia sunt cetăţeni români,
-dacă numai unul dintre părinţi este cetăţean român, solicitarea de înregistrare a naşterii şi de eliberare a certificatului românesc de naştere trebuie însoţită de declaraţia de consimţământ a celuilalt părinte, autentificată în condiţiile legii locale,
-pentru înregistrarea naşterii şi eliberarea certificatului de naştere românesc, solicitantul trebuie să prezinte funcţionarului ambasadei sau consulatului român certificatul de naştere emis de autorităţile locale (tradus în limba română), care să cuprindă şi constatarea medicală a naşterii (în unele ţări, certificatul medical de constatare a naşterii este emis separat),
-trebuie prezentate, de asemenea, paşaportul românesc al părintelui care face declaraţia naşterii, certificatul de căsătorie al părinţilor (dacă aceştia sunt căsătoriţi) şi documentele doveditoare ale statutului legal al părinţilor pe teritoriul statului în care s-a produs naşterea,
-in cazul în care părinţii poartă nume de familie diferite, este necesară declaraţia autentică a ambilor părinţi cu privire la numele de familie pe care îl va purta copilul, nume ce va fi înscris în certificatul de naştere românesc emis de ambasadă sau consulat,
-certificatul de naştere românesc se eliberează direct de ambasada sau consulatul la care a fost înregistrată cererea,
-părinţilor li se înmânează certificatul de naştere pe baza semnăturii în registrele de stare civilă aflate la ambasade şi consulate.
-pe baza certificatului de naştere emis de ambasada sau consulatul român, veti putea solicita eliberarea unui paşaport românesc pentru copilul minor.

2.- fie solicitati ambasadei sau consulatului eliberarea unui titlu de calatorie individual pentru minor si inregistrati nasterea minorului la venirea in tara.

I.-pentru titlul de calatorie ambii parinti trebuie sa se prezinte la Ambasada impreuna cu minorul pentru a da o declaratie prin care sa-si exprime acordul lor in vederea eliberarii titlului de calatorie si pentru ca minorul sa poata calatori in Romania împreuna cu unul dintre parinti sau cu o terta persoana,
-pentru eliberarea titlului de calatorie unui minor, trebuie sa depuneti la ambasada urmatoarele:
-doua fotografii color tip pasaport (3,5x4,5cm) de data recenta;
-certificatul de nastere pentru minora,
- declaratia ambilor parinti, semnata în fata consulului,
-taxa consulara.
Dupa intrarea in Romania titlul de calatorie isi pierde valabilitatea, astfel ca nu veti mai putea iesi din tara in baza acestuia.

II.Apoi, la venirea in tara sunteti obligati ca in termen de 6 luni de la data intoarecerii in tara, sa solicitati transcrierea certificatului de nastere strain în registrele civile de la ultimul domiciliu pe care l-ati avut sau îl aveti în tara, pentru a obtine pentru minora certificat de nastere romanesc.
Acte necesare:
-certificatul de nastere original si o copie xerox legalizata a acestuia;
-traducerea în limba romana a certificatului, autentificata de un notar public din Romania;
-copia xerox a cartii de identitate a parintelui care solicita transcrierea certificatului strain de nastere;
-adeverinta de domiciliu pentru cetatenii romani cu domiciliul legal în strainatate- eliberata de Biroul Evidenta Populatiei local;
-copia xerox legalizata a certificatului de casatorie al parintilor (daca este cazul);
declaratie pe proprie raspundere data la notar, în cazul în care la rubrica numele de familie al mamei este trecut numele de fata, din care sa reiasa faptul ca poarta nume comun cu al tatalui.

Buna ziua,
Tot intreb peste tot pe unde pot daca exista cineva care a trecut prin ce trec eu...Povestea a inceput in urma cu 10 ani dar legal sunt casatorit de 8 ani cu o filipineza...de cand am adus-o in Romania a inceput calvarul...pe scurt autoritatile sau mai bine zis functionarii publici sunt cel putin analfabeti cand vine vorba despre legi si despre oferirea de informatii la cetatenii platitori de taxe.
Cand ne-am casatorit am trecut prin momente de neintelegere a logicii procesului de casatorie propriu-zis.
Tipa de la Primarie a ajuns sa imi spuna ca citez "daca mai pui multe intrebari(ceea ce am certitudinea ca erau strict legate de legalitatea casatoriei cu o persoana ne-romana si aveam tot dreptul sa stiu daca ei nu ofereau informatiile din oficiu) nu te mai casatorim".
Logic ca am omis sa mai pun orice fel de intrebare dar uite ca acum ma lovesc inca o data de incapacitatea celor care iau salariu pentru a-si face meseria pentru care sunt platiti de cetatenii Romaniei si de strainii care lucreaza in Romania cum este sotia mea...
Am mai scris si pe alte forumuri si inca sper sa existe ceva concret care sa ma ajute de fapt sa o ajute pe sotia mea sa inteleaga de ce Romania e asa de "aiurea"...
O sa avem un bebe in curand si cu stupoare mi s- a spus ca nu o sa il pot inregistra, culmea, nu pentru ca sotia e straina, dar pentru ca numele ei este acelasi cu al meu pe pasaportul ei...va vine sa credeti? Am ramas mut pe bune...
Acum trebuie sa vin in completare.
Cand ne-am casatorit nu a putut sotia sa ia numele meu, mai bine sa fiu corect, nu am mai intrebat nimic de frica sa nu imi zica ca nu mai ne casatoreste...cum a zis ea asa am facut.
Fiind in urma cu 8 ani va dati seama ca a expirat pasaportul ei si a trebuit sa faca unul nou numai ca pe pasaportul nou e numele sotului(adica eu)...aici a inceput circul.
Aia de la Primarie m-au luat tare ca e imposibil sa obtin certificat de nastere pentru copilul meu care va fi roman nascut in Romania pentru ca in certificatul de casatorie vechi de 8 ani sunt alte nume...ei vor ca ea sa produca un act emis de Filipine cu ce vor ei...imi pare rau sa le anunt pe doamnele respective ca tara aia nu face ce vor ei.
Acum ce ramane de facut?
Mai am cam 5 luni pana naste sotia si chiar nu mai am putere sa mai inteleg nimic.
Ce trebuie facut?
Cele de la Primarie tin tare ca e imposibil.
Nu mai bine ma duc in lume si o las sa nasca in alte tari din UE unde nu conteaza daca numele dupa casatorie e sau nu trecut pe un act(adica nu exista rubrica "Nume dupa casatorie" care nu are nici o putere in alta tara ?...
Daca exista cineva care a trecut prin ceva similar va rog sa ma luminati ca simt ca iau foc de suparare.
ciprius, utilizator