Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... vanzare apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

vanzare apartament

Bună seara! Am un apartament in Rm. Vâlcea și intenționez să-l vând.Aș dori să știu dacă sunt obligat de lege să plătesc vreun impozit pentru suma ce o voi incasa.Vă mulțumesc!
art 77^1 cod fiscal
(1) La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:
a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:
- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:
- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
notarul unde faceti actele va opreste acest impozit
Da, Codul fiscal prevede la Capitolul VIII- Venituri din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, art. 77 indice1:
(1)La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:
a) pentru constructiile de orice fel si terenurile aferente, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv
-3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv
-peste 200.000 lei, 6000 lei + 2% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv
b) pentru imobilele dobandite la o data mai mare de 3 ani
-2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv
-peste 200.000 lei, 4000 lei +1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
(2) Impozitul nu se datoreaza in urmatoarele cazuri:
a) la dobandirea dreptului de proprietate ...prin reconstituirea dreptului de proprietate in temeiul legilor speciale
b) la dobandirea dreptului de proprietate cu titlu de donatie intre rude si afini pana la gradul al III-lea inclusiv, precum si intre soti

Va multumesc pentru lamuriri !