avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de locuit

care este cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de locuit
Cel mai recent răspuns: ana55 , utilizator 19:50, 21 Noiembrie 2012
codul fiscal
Art. 77 (1) La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:

a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:

- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:

- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit mariazavada mariazavada am de vanzare un teren si as dori sa stiu cat ma costa impozitul catre stat (vezi toată discuția)
Vanzare apartament oisteion oisteion Bună seara! Am un apartament in Rm. Vâlcea și intenționez să-l vând.Aș dori să știu dacă sunt obligat de lege să plătesc vreun ... (vezi toată discuția)