Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de locuit

care este cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de locuit
codul fiscal
Art. 77 (1) La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:

a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:

- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:

- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.
va multumesc frumos!